Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1998, Nr 7 (38) |


• Satelitarne zobrazowanie Buddy - SPOT i Landsat ujawniają prawdziwe oblicze Zakazanego Miasta • Zestawienie niwelatorów cyfrowych • Przerwany wał - sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z WAT • DTM dla Polski - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii • Jak ...

powrót

Piotr Walczykowski

Przerwany wał

Sprawozdanie z udziału w akcji przeciwpowodziowej

Od redakcji: W sierpniu ubiegłego roku publikowaliśmy „na gorąco” materiały z lipcowej powodzi. Do tematu wracamy w związku z udziałem w akcji przeciwpowodziowej specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej. Zarówno wyniki wykonanych przez nich obserwacji, jak i sformułowane wnioski mogą (o ile zostaną wykorzystane) w istotny sposób wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na terenach występowania klęski żywiołowej.

18 lipca 1997 roku zgodnie z decyzją Krajowego Komitetu Przeciwpowodziowego został powołany przez komendanta Wojskowej Akademii Technicznej zespół do prowadzenia monitoringu terenu w rejonie Wrocławia po przejściu pierwszej fali powodzi. W skład zespołu weszli: płk dr hab. inż. Wiesław Dębski, kpt. mgr inż. Krzysztof Orłowski, kpt. mgr inż. Andrzej Klimaszewski, por. inż. Piotr Konieczny, por. mgr inż. Piotr Walczykowski, ppor. mgr inż. Adam Bagniewski, ppor. mgr inż. Jan Kurdziałek, ppor. mgr inż. Jacek Udrycki oraz Krzysztof Gawęda. Do wykonania zadań został przydzielony śmigłowiec Mi 2FM z JW w Modlinie wraz z dwoma członkami załogi: kpt. pil. Ryszardem Kiszczyńskim oraz plut. Markiem
Janiszewskim (od 27 lipca 1997 r. – st. kpr. Markiem Płaszczykiem).

System rozpoznania
Dla potrzeb monitorowania akcji powodziowej zaadaptowano system rozpoznania będący na wyposażeniu Zakładu Rozpoznania Obrazowego WAT. System składa się z dwóch elementów: lotniczego systemu pozyskiwania i transmisji informacji obrazowej oraz naziemnego centrum odbioru, interpretacji i dystrybucji informacji obrazowej. W skład lotniczego systemu pozyskiwania i transmisji informacji obrazowej wchodzą następujące elementy:
- śmigłowiec Mi 2 FM;
- podsystem pozyskiwania zobrazowań, złożony z kamery wideo (standard NTSC, rejestracja skośna) do transmisji zobrazowań w czasie rzeczywistym oraz kamer wideo (standard PAL, rejestracja pionowa) do zapisu informacji obrazowej na pokładzie śmigłowca (czarno-biała z filtrem na podczerwień i kolorowa);
- podsystem transmisji zobrazowań;
- podsystem śledzenia pozycji śmigłowca, w tym moduł satelitarny oraz moduł transmisji.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS