Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1998, Nr 5 (36) |


• Projekt rozporządzenia o opłatach za usługi ODGiK • Pabianicki pilotaż - konferencja na temat wykorzystania zintegrowanego SIT dla wdrożenia powszechnej wyceny nieruchomości w mieście Pabianice • Korona Ziemi dla Leszka Cichego • GPS dla ekologa - zastosowanie wybranych technologii pomiarowych GPS w monitorowaniu środowiska ...

powrót

Adam Żurowski

Cenna pozycja dla nie-geodetów

Książka profesora Stefana Przewłockiego pt. „Geodezja dla inżynierii środowiska”

Wydana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN „Geodezja dla inżynierii środowiska” prof. Stefana Przewłockiego wypełnia uciążliwą lukę na rynku wydawniczym podręczników geodezji przeznaczonych dla studentów wydziału inżynierii środowiska i wydziału budownictwa. Książka będzie również stanowić literaturę uzupełniającą dla studentów wydziału architektury, geologii i akademii rolniczych.

W rozdziale 1 „Wiadomości wstępne” Autor oprócz wiadomości podstawowych przedstawił nowoczesne osnowy geodezyjne i układy odniesienia stosowane w kraju i za granicą oraz szczegółową klasyfikację map tematycznych wraz z możliwościami ich wykorzystania w praktyce.
Rozdział 2 „Tradycyjne metody pomiarów geodezyjnych” zawiera omówienie podstawowych geodezyjnych instrumentów i urządzeń pomiarowych oraz metod pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, w tym pomiarów wodnych oraz pomiarów tras. Na podkreślenie zasługuje omówienie inwentaryzacji urządzeń podziemnych i nadziemnych, a w szczególności metod pomiarów za pomocą nowoczesnych lokalizatorów elektronicznych, jak również sposoby geodezyjnego opracowania i wyznaczania w terenie elementów zagospodarowania przestrzennego do celów projektowych.
Rozdział 3 „Współczesne technologie stosowane w geodezji” zawiera pierwsze w literaturze przedmiotu omówienie w podręczniku przeznaczonym dla studentów wymienionych na wstępie wydziałów, najnowszych technologii w procesie pozyskiwania danych terenowych i opracowania mapy numerycznej, zagadnień związanych z numerycznym modelem terenu, jak również bardzo aktualne obecnie zagadnienia związane z powszechną taksacją nieruchomości. W tym też rozdziale Autor omówił współczesne metody pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania informacji o terenie na potrzeby inżynierii środowiska oraz zagadnienia przetwarzania informacji pozyskiwanych z map, zagadnienia teledetekcji, termowizyjne metody pozyskiwania danych oraz monitoringu środowiska.
W rozdziale 4 „Pomiary geodezyjne w procesie projektowania i realizacji obiektów budowlanych” omówiono zagadnienia związane z pomiarami inwentaryzacyjnymi i realizacyjnymi, a w szczególności geodezyjne osnowy realizacyjne, geodezyjne opracowanie projektu inwestycji oraz metody tyczenia elementów budowli z zastosowaniem techniki laserowej.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama