Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1998, Nr 5 (36) |


• Projekt rozporządzenia o opłatach za usługi ODGiK • Pabianicki pilotaż - konferencja na temat wykorzystania zintegrowanego SIT dla wdrożenia powszechnej wyceny nieruchomości w mieście Pabianice • Korona Ziemi dla Leszka Cichego • GPS dla ekologa - zastosowanie wybranych technologii pomiarowych GPS w monitorowaniu środowiska ...

powrót

Hanna Ciołkosz

Dla studenta, profesora i nie tylko...

Rys historyczny i kierunki działalności Branżowego Ośrodka Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej IGiK

Biblioteka IGiK jako Główna Biblioteka Branżowa dla branży geodezyjnej i kartograficznej specjalizuje się w gromadzeniu krajowych i zagranicznych wydawnictw zwartych, specjalnych oraz wydawnictw ciągłych w zakresie reprezentowanej branży. Ze zbiorów biblioteki korzysta rocznie ok. 4000 użytkowników.

Biblioteka
O bibliotece geodezyjnej w Polsce oficjalnie wspomniano po raz pierwszy w Dekrecie o pomiarach kraju i organizacji miernictwa z 30 marca 1945 r. Dekret ten powołał Główny Urząd Pomiarów Kraju (GUPK) składający się z ośmiu biur, spośród których Biuro Ogólne zostało zobligowane do utworzenia i prowadzenia biblioteki.
Już wówczas GUPK do obsługi biblioteki przeznaczył jeden etat. Pierwszą bibliotekarką była Jadwiga Czermińska. W kwietniu 1952 r. zlikwidowano GUPK, tworząc na jego miejsce Centralny Urząd Geodezji i Kartografii (CUGiK), który przejął bibliotekę geodezyjną.
Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z 20 października 1945 r. o organizacji Geodezyjnego Instytutu
Naukowo-Badawczego wspomina po raz pierwszy o bibliotece instytutu.
W § 7 tego zarządzenia stwierdza się, że sekretariat instytutu (obsługiwany przez jedną osobę) dzieli się na: kancelarię, bibliotekę i referat wydawnictw. Trudne warunki lokalowe sprawiły jednak, że do 1950 r. instytut nie posiadał własnej biblioteki i korzystał z księgozbioru Zakładu Geodezji Politechniki Warszawskiej. Dopiero jesienią 1950 r. w GINB powstaje biblioteka. Pierwszym pracownikiem biblioteki była Maria Nowkuńska. Już w początkowym okresie jej działalności księgozbiór był gromadzony planowo i zwiększał się w dość szybkim tempie. Zakupy książek były dokonywane pod kątem prac prowadzonych w instytucie i tematyki, którą zajmowali się pracownicy. Księgozbiór ten uzupełniano także dzięki darom.
Prezes Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii wydał zarządzenie z 10 maja 1954 r., na mocy którego w Geodezyjnym Instytucie Naukowo-Badawczym została utworzona w 1954 r. Główna Biblioteka Branżowa przez połączenie Biblioteki GINB z Biblioteką CUGiK, przeznaczona do gromadzenia księgozbioru z zakresu geodezji i kartografii. Biblioteka ta od 1954 r. do 1961 r. była kierowana przez Jadwigę Czermińską, a po jej odejściu na emeryturę funkcję kierownika przejęła Elżbieta Kowalik, a następnie Maria Dormanowska. Od 1 stycznia 1995 r. biblioteką kieruje Maria Dębska. Zadania biblioteki GINB z chwilą przekształcenia jej w Główną Bibliotekę Branżową znacznie się rozszerzyły. Poza instytucją macierzystą działała na rzecz pracowników GUGiK i przedsiębiorstw geodezyjnych. Ze zbiorów biblioteki mogli i mogą korzystać na miejscu lub w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych wszyscy zainteresowani zagadnieniami geodezji i kartografii.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS