Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1998, Nr 4 (35) |


• Internet i SIT = Intersit - ograniczanie dostępu do jawnej informacji • Wizje kartografów • Kiedy koniec zdjęć? - o zaawansowaniu prac nad realizacją zdjęć lotniczych dla obszaru Polski • Standaryzacja oczekiwana - jak promować i organizować w Polsce SIP? • Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny - konstrukcja i ...

powrót

Jacek Skwirowski

Wizje kartografów

Piątek 23 stycznia 1998 roku. Europa Środkowa. Stolica Polski, Warszawa. Zamek Ujazdowski. Zimowy wieczór. Zaproszone na spotkanie osobistości stanęły przed wielkim zadaniem, jakim była dekompozycja współczesnej mapy Europy. Obszary państw oznaczone były różnymi kolorami, a zarysy każdego z nich widniały jeszcze w dobrze znanym kształcie. Ale niebawem granice państw Europy stracą swoje stare kontury, ich dotychczasowe kształty zaczną się zmieniać. Ten dramatyczny moment wyznaczono na godzinę 17.00 uniwersalnego czasu GMT.

Proszę bez obaw. Nie było to tajne spotkanie światowych decydentów debatujących nad nowym podziałem Europy. Taki początek miał występ artystyczny duetu Sluik/Kupershśk z Holandii, które zapoczątkowało w Centrum Sztuki Współczesnej wystawę pt. „Kartografowie. Projekcje geo-gnostyczne”. Uściślając fakty (bo to wszystko, co opisano powyżej, to naturalnie prawda), trzeba powiedzieć, że wyżej opisana mapa stworzona została z kieliszków napełnionych różnokolorowymi alkoholami. W miarę upływu czasu zarysy Europy rzeczywiście stawały się coraz bardziej rozmyte, co wyraźnie przekładało się na poprawę humorów zaproszonych gości i dziennikarzy, którzy dotarli do warszawskiego Zamku Ujazdowskiego. Wystawa to wspólny projekt czterech ośrodków – z Zagrzebia (Chorwacja), Mariboru (Słowenia), Budapesztu (Węgry) i wreszcie z naszej stolicy Warszawy – zajmujących się promocją współczesnej sztuki. Inicjatorem wystawy jest dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu • elimir Košèević. Cały zbiór obejmuje blisko 180 dzieł 80 artystów z całego świata. Są wśród nich najwybitniejsze postaci współczesnej sceny artystycznej, m.in. Ben Vautier z Francji, Maurizio Cattelanni z Włoch, Ingo Gunther z Niemiec, Nam June Paik ze Stanów Zjednoczonych oraz grupy artystyczne IRWIN ze Słowenii i Planet Earth ze Stanów Zjednoczonych. Na wystawie można nawet spotkać ekspozycję Yoko Ono, żony sławnego muzyka z zespołu „The Beatles”, Johna Lennona. Oprócz prac znanych artystów prezentowane są także prace mniej znanych twórców, ale za to pochodzących z tak egzotycznych dla Europejczyka krajów, jak Afryka Południowa (William Kentridge i Moshekwa Langa), Kuba (Mirando Ramos), Argentyny (Guillermo Kuitca) czy Nowej Zelandii (Ruth Watson).

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS