Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1998, Nr 4 (35) |


• Internet i SIT = Intersit - ograniczanie dostępu do jawnej informacji • Wizje kartografów • Kiedy koniec zdjęć? - o zaawansowaniu prac nad realizacją zdjęć lotniczych dla obszaru Polski • Standaryzacja oczekiwana - jak promować i organizować w Polsce SIP? • Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny - konstrukcja i ...

powrót

Zygmunt Karwowski

Pocztówka z Kamerunu

Wyobrażenia moje o Kamerunie sprowadzały się do stwierdzenia, że jest to kraj położony w Afryce równikowej i zamieszkany przez ludność murzyńską. Kiedy zrządzeniem nieprzewidywalnego losu znalazłem się w tym właśnie kraju, przyszło mi porównać dotychczasowe wiadomości z rzeczywistością i szybko korygować te pierwsze, boć tę drugą zmieniać jest niezwykle trudno.

Już na wstępie zaskoczenie. Łączność na trasie Paryż – Yaoundé (stolica kraju) utrzymuje olbrzymi Airbus 340, dysponujący ok. 300 miejsc i wypełniony prawie w komplecie. Sama stolica, położona kilka stopni od równika, otoczona jest stale zielonymi lasami i licznymi rozlewiskami. W powietrzu przy temperaturze 35-40 °C wyczuwa się dużą wilgotność, która sprawia większą przykrość osobom przybyłym z rejonów, gdzie temperatura w styczniu powinna oscylować wokół –10 °C.
Około 1000 km na północ od Yaoundé leży Maroua – stolica prowincji północnej. Pomimo, jak na Afrykę, niewielkiej odległości dzielącej te miasta klimat i roślinność zmieniają się radykalnie. Prowincja Maroua to typowa sawanna, taka, jaką ogląda się w filmach telewizyjnych o życiu afrykańskiej zwierzyny. Teraz, w końcu tutejszego lata, trawa jest spalona słońcem, sterczą łodygi uschniętych roślin i co jakiś tylko czas widać pojedyncze drzewo, zachowujące jednak zielone liście, skutecznie chronione długimi kolcami. Do kompletu brakuje tylko widoku skradającego się lwa, bo zwierzynę – wprawdzie tylko wychudzone kozy i miejscowe bydło z długimi na pół metra rogami – na horyzoncie dostrzec łatwo.

Powrócę jeszcze do stolicy kraju – Yaoundé. Jak zresztą wszędzie w Afryce, występuje tutaj połączenie przeciwstawnych zjawisk i przemieszanie sprzeczności, z tym jednak, że skrajności te potrafią (no, może poza kilkoma wyjątkami) jakoś ze sobą współegzystować. I tak, tereny zielone są przedzielone obszarami pozbawionymi jakiejkolwiek roślinności. Duże ładne budynki o ciekawej architekturze, z palmami zasadzonymi na dachach (hotel Hilton czy gmach Ministerstwa Łączności), sąsiadują z tonącymi w śmieciach i brudzie „bazarami”. Te bazary to właściwie handlarze wszelkim towarem najgorszej jakości (a praktycznie odpadkami), podawanym wprost z asfaltu ulicy. A żeby było jeszcze bardziej kontrastowo, w tym morzu brudu i najgorszej tandety tkwi kilkanaście stoisk obudowanych ścianami z plecionych mat i kawałków płótna, wystawiających na sprzedaż wspaniałe egzemplarze sztuki ludowej, takie jak hebanowe maski, przedmioty kultowe, cudownie rzeźbione 1,5-metrowe kły słoni i inne wyroby rzucające swym wyglądem na kolana osłupiałego przybysza. Dla pełnego obrazu mieszaniny wrażeń należy dodać, że wszystko to znajduje się pod dużym napisem wykonanym na płótnie o wymiarach 4x1 m, informującym, że znajdujemy się w Państwowym Ośrodku Sztuki Ludowej.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS