Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1998, Nr 4 (35) |


• Internet i SIT = Intersit - ograniczanie dostępu do jawnej informacji • Wizje kartografów • Kiedy koniec zdjęć? - o zaawansowaniu prac nad realizacją zdjęć lotniczych dla obszaru Polski • Standaryzacja oczekiwana - jak promować i organizować w Polsce SIP? • Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny - konstrukcja i ...

powrót

Sławomir Świderski

Większe możliwości, większe wymagania

Aspekty organizacyjne utworzenia systemu informatycznego w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej

Utworzenie Numerycznego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej jest złożonym zagadnieniem organizacyjno-technicznym. Jego realizacja zaczyna się od podjęcia przez właściwy organ administracji państwowej decyzji o uruchomieniu procesu budowy mapy cyfrowej. Wraz z podjęciem tego tematu trzeba mieć jasność co do sposobów finansowania przedsięwzięcia, dokonać wyboru wykonawcy lub wykonawców zadania oraz ustalić procedury odbioru etapów wykonanych robót.

Na tym etapie budowy Numerycznego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej [NODGiK, dalej zwanego Ośrodkiem] spotykamy się również z decyzjami technicznymi, dotyczącymi wyboru odpowiednich narzędzi informatycznych, struktury gromadzenia informacji, Źródeł i sposobów pozyskiwania informacji. Podejście do tych problemów jest różne i przede wszystkim zależy od przygotowania kadry w instytucjach odpowiadających za funkcjonowanie państwowego zasobu geodezyjnego: albo rozwiązują ten problem sami, albo też powierzają wykonanie projektu wyspecjalizowanym jednostkom, np. przedsiębiorstwom geodezyjnym. Ta druga droga jest, z różnych względów, chyba bardziej właściwa. Sposób uporania się z tymi zagadnieniami zależy też od momentu, w którym podjęte zostały decyzje o tworzeniu map cyfrowych. W innej sytuacji znajdowali się decydenci we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, a w innej są dzisiaj, gdy świadomość środowiska oraz możliwości techniczne, technologia, a także przepisy geodezyjne w tej mierze są w zupełnie innym stanie niż np. przed pięcioma laty. Mimo to podjęcie właściwych decyzji w okresie tworzenia mapy jest bardzo istotne i rzutuje bezpośrednio na drugi etap, tj. aktualizację i utrzymanie zasobu numerycznego. Szczególną uwagę zwrócić należy na firmy, z którymi nawiązuje się współpracę. Jest rzeczą oczywistą, że powinny to być przedsiębiorstwa geodezyjne, obeznane ze sztuką geodezyjną. Mapa cyfrowa, mimo zmiany nośnika i poprawy funkcjonalności, jest nadal mapą i winna być wykonywana przez geodetów i firmy mające odpowiednie kwalifikacje (poparte uprawnieniami geodezyjnymi), a nie przez osoby umiejące obsługiwać narzędzia informatyczne służące do budowy map i oferujące swoje usługi za kwoty mocno zaniżone. Z życia wzięte przykłady pokazują, że nawet te małe pieniądze są środkami zmarnowanymi, gdyż najczęściej uzyskany efekt w sposób rażący odbiega od opracowań geodezyjnych określonych przez stosowne instrukcje i prace te nie powinny być właściwie przyjmowane do zasobu. Bezpieczeństwo przedsięwzięcia wymaga, by zatrudniane firmy geodezyjne dysponowały odpowiednią kadrą techniczno-informatyczną, gdyż budowa map cyfrowych wymaga najczęściej utworzenia technologii pozyskiwania danych i metod kontroli powstającego produktu.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama