Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1998, Nr 4 (35) |


• Internet i SIT = Intersit - ograniczanie dostępu do jawnej informacji • Wizje kartografów • Kiedy koniec zdjęć? - o zaawansowaniu prac nad realizacją zdjęć lotniczych dla obszaru Polski • Standaryzacja oczekiwana - jak promować i organizować w Polsce SIP? • Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny - konstrukcja i ...

powrót

Waldemar Kamiński, Zbigniew Wiśniewski, Andrzej Dumalski, Jerzy Trystuła

Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny

Propozycja i przykłady zastosowania.
Konsekwencją rozwoju instrumentów i technik pomiarowych są zmiany w konstrukcji oraz utrwaleniu znaków i sygnałów geodezyjnych. Autorzy prezentują konstrukcję nowego narożnego ściennego znaku – sygnału geodezyjnego, sposoby wyznaczania współrzędnych przestrzennych tego znaku oraz wyniki przeprowadzonych testów empirycznych. Konstrukcja znaku opracowana została głównie (chociaż nie tylko) z myślą o osnowach trójwymiarowych zakładanych w oparciu o sieć punktów GPS.

Szybki rozwój elektroniki i informatyki znalazł swoje odbicie również w konstrukcjach nowych typów instrumentów geodezyjnych. Nowoczesny sprzęt o standardzie total station oprócz wysokich dokładności pomiaru i niezawodności oferuje coraz szersze pakiety programów wewnętrznych, którymi bezpośrednio w terenie można rozwiązywać wiele zagadnień geodezyjnych. Jednym z nich jest często stosowany program „free station”, pozwalający wcięciami kątowo-liniowymi lub kątowymi wyznaczyć współrzędne (X, Y, H) lub (X, Y) stanowiska instrumentu. Tachimetry elektroniczne mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są bowiem w pomiarach realizacyjnych i inwentaryzacyjnych, a także służą do pozyskiwania danych geodezyjnych niezbędnych w procesie tworzenia mapy numerycznej. Uniwersalność sprzętu total station umożliwia również prowadzenie pomiarów geodezyjnych związanych z zakładaniem osnów szczegółowych i pomiarowych. Automatyczne wprowadzenie przez odpowiednie oprogramowanie korekty wyników pomiaru o wpływ krzywizny Ziemi i refrakcji spowodowało, że obecnie geodeci wykorzystują tego typu instrumenty również w pracach obejmujących warstwę wysokościową, otrzymując przy tym bardzo wysokie dokładności ostatecznych wyznaczeń.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS