Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1998, Nr 4 (35) |


• Internet i SIT = Intersit - ograniczanie dostępu do jawnej informacji • Wizje kartografów • Kiedy koniec zdjęć? - o zaawansowaniu prac nad realizacją zdjęć lotniczych dla obszaru Polski • Standaryzacja oczekiwana - jak promować i organizować w Polsce SIP? • Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny - konstrukcja i ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Kiedy koniec zdjęć?

Zdjęcia lotnicze dla obszaru Polski realizowane w ramach programu modernizacji krajowego systemu informacji o terenie

Polska jest w fazie zmian ustrojowych i transformacji gospodarki. Stwarza to zapotrzebowanie na nowoczesny system pozwalający uzyskać informacje o terenie, do niedawna częściowo lub całkowicie niedostępne. Administracja państwowa świadoma ekonomicznego i społecznego znaczenia dostępności takich danych planuje działania zmierzające do modernizacji istniejącego krajowego systemu informacji o terenie (SIT). Zasadniczy ciężar realizacji tego programu przypada na państwową służbę geodezyjną i kartograficzną. Kwestię modernizacji systemu informacji o terenie należy traktować w kategoriach długofalowego programu o zasięgu ogólnokrajowym.

Tło programu
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne powierzyła zadanie założenia i prowadzenia krajowego systemu informacji o terenie byłemu Ministerstwu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, w którego imieniu działał Główny Geodeta Kraju (GGK). Zarys programu GGK w zakresie SIT został zawarty w dokumencie pod nazwą „Systemy Informacji o Terenie – Program modernizacji”, zatwierdzony 18 lutego 1992 roku przez ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa. Po reformie centralnej administracji państwowej pozycja GGK w strukturze administracji państwowej została poważnie wzmocniona. Obecnie jest to centralny organ administracji państwowej, właściwy w sprawach geodezji i kartografii. Do pomocy przydano mu Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK), który działa pod jego bezpośrednim kierownictwem. Ten nowy stan prawny i organizacyjny otwiera przed GGK nowe, znacznie szersze możliwości działania.
Istotną cechą programu modernizacji krajowego systemu informacji o terenie jest postawienie na szerokie wykorzystanie metod i opracowań fotogrametrycznych. Jednak rządowe możliwości finansowe są ograniczone, a ważnych zadań państwowych wykonywanych przez GUGiK jest przynajmniej kilka. W tej sytuacji pojawił się pomysł wykorzystania pomocy Unii Europejskiej dla stworzenia warunków i bazy technicznej dla rozwoju masowych zastosowań fotogrametrii. W wyniku intensywnych zabiegów GGK rząd Rzeczpospolitej Polskiej zawarł umowę z Unią Europejską, na mocy której GGK postawiono do dyspozycji kwotę 5 mln ecu (około 6,3 mln USD) w ramach programu PHARE. Kwota ta została wykorzystana do końca 1997 roku na finansowanie projektów wynikających z zatwierdzonego przez Unię Europejską Programu PL 9206 o nazwie „System Informacji o Terenie – Program technicznej pomocy w Polsce”. Jest on jednym z około 40 programów pomocy Unii Europejskiej realizowanych w ramach PHARE. Nazwa PHARE (Poland and Hungary Assistance to the Reconstruction of the Economy), chociaż wciąż używana, utraciła swoją aktualność. Program obecnie obejmuje swoim zasięgiem nie tylko Polskę i Węgry – jak sugeruje nazwa – ale również pozostałe kraje „bloku wschodniego” oraz powstałe z rozpadu byłego Związku Radzieckiego. Inicjatywa utworzenia programu Land Information System, opracowanie merytorycznego załącznika do Finansowego Memorandum Programu i jego forsowanie są zasługą dr. inż. Remigiusza Piotrowskiego – ówczesnego Głównego Geodety Kraju.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS