Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1998, Nr 4 (35) |


• Internet i SIT = Intersit - ograniczanie dostępu do jawnej informacji • Wizje kartografów • Kiedy koniec zdjęć? - o zaawansowaniu prac nad realizacją zdjęć lotniczych dla obszaru Polski • Standaryzacja oczekiwana - jak promować i organizować w Polsce SIP? • Narożny ścienny znak: sygnał geodezyjny - konstrukcja i ...

powrót

Zygmunt Szumski

Internet i SIT: Intersit

Istnienie Internetu narzuca zupełnie inne spojrzenie na SIT. Można już (a nawet trzeba!) zacząć myśleć o SIT powszechnie dostępnym, obywatelskim, i to w rozumieniu obywatela świata. Ograniczanie dostępu do jawnej informacji (jakże inaczej nazwać jej przechowywanie w archiwach i udostępnianie po długich urzędniczych korowodach?) jest ograniczaniem praw obywatelskich.

Ukłon w kierunku dr. R. Piotrowskiego
Prawie zawsze, gdy mowa o Krajowym Systemie Informacji o Terenie, wspominam pierwsze w Polsce rzeczowe i szczegółowe opracowanie dr. inż. Remigiusza Piotrowskiego System Informacji o Terenie – Program Modernizacji, Warszawa 1991 (naprawdę opublikowane w 1992 r.). Opracowanie to zawiera pełną koncepcję krajowego SIT, od definicji i sformułowania celów do koncepcji przyszłej struktury i strategii modernizacji. Niektóre z treści tego materiału były dyskusyjne i dyskutowane przy różnych okazjach, jednakże jego istnienie stanowiło samo w sobie (i do dziś stanowi) niepodważalną wartość. Jest z czym dyskutować, istnieje płaszczyzna odniesienia, materiał pierwotny. Dlatego, choć sam wybrzydzałem na niektóre zawarte tam myśli, niejednokrotnie pisząc i mówiąc o tym opracowaniu używałem określenia „fundamentalne”.

Kto ogranicza prawa obywatelskie?
Czas płynie, a my nadal więcej o SIT mówimy, niż robimy. Jest to tragiczne, bowiem niewątpliwie koszty utraconych szans znacznie przewyższają nakłady, które należy ponieść na SIT. Z upływem czasu postępuje też wielkimi krokami naprzód technologia, więc siłą rzeczy wspomniany wyżej materiał musi tracić aktualność. Jednym z obszarów, których dr Piotrowski nie mógł przewidzieć, jest powszechny dostęp do informacji poprzez globalną sieć zwaną Internetem. Istnienie Internetu narzuca zupełnie inne spojrzenie na SIT. Powszechna dostępność informacji zawartej w sieci pozwala myśleć o SIT inaczej niż jako o systemie państwowym, wojewódzkim, miejskim, czyli ogólnie mówiąc systemie urzędniczym, nakierowanym na odbiorcę z kręgu administracji oraz pracujących dla administracji specjalistów. Ta jego funkcja także jest niezbędna, jednakże można już (i trzeba) zacząć myśleć o SIT powszechnie dostępnym, obywatelskim, i to w rozumieniu obywatela świata. Oczywistym anachronizmem staje się definiowanie całego SIT-u jako „formy organizacyjnej… kontrolowanego przepływu… informacji”, do czego przyczepiałem się od początku (Niektóre prawne aspekty SIT – materiały łódzkiej konferencji SIT, kwiecień ’93).

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS