Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

George J. Wójcik

Geodeci w badaniach materii i energii

International Workshop on Accelerator Alignment – Argonne, 14-17 października. Piąte międzynarodowe warsztaty poświęcone precyzyjnemu ustawianiu akceleratorów (IWAA ‘97) zorganizowano pod koniec października w Argonne National Laboratory mieszczącym się w Argonne w stanie Illinois w USA. Współorganizatorem imprezy było Fermi National Accelerator Laboratory.

Założeniem warsztatów była wymiana nowych osiągnięć i doświadczeń naukowych w zakresie zastosowania geodezji przy eksperymentach fizyki cząstek elementarnych. Współpraca ta zapoczątkowana została na pierwszym tego typu spotkaniu zorganizowanym przez Stanford Linear Accelerator Center na Uniwersytecie w Stanford w Kalifornii w 1989 roku. W inauguracyjnym przemówieniu pierwszego zjazdu dr Robert Ruland podkreślił konieczność zastosowania nowych metod pomiarowych, aby sprostać mikronowym dokładnościom wymaganym przez „nową generację” eksperymentów fizyki cząstek elementarnych i doświadczeń laserowych. Konferencje tego typu odbywają się co dwa lata, a gospodarzami są poszczególne laboratoria wykonujące doświadczenia z zakresu fizyki cząstek elementarnych, a także technik laserowych.
Od czasu pierwszego spotkania w laboratoriach na całym świecie zrobiono olbrzymi krok naprzód w dziedzinie podnoszenia
dokładności i wprowadzania nowych metod pomiarowych, a także udoskonalania klasycznych metod pomiarów rektyfikacyjnych z wykorzystaniem nowych instrumentów. Wszystkie tego typu osiągnięcia i doświadczenia grup geodezyjnych w laboratoriach na całym świecie zostały przedstawione na sesjach naukowych oraz graficznie na specjalnie zorganizowanej ekspozycji. Po raz pierwszy częścią zjazdu były sesje zaprezentowane przez Międzynarodową Asocjację Geodezji (IAG) i Międzynarodową Federację Geodetów (FIG).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS