Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

Marcin Górko, Włodzimierz Witkowski

Młodzi architekci na Popie Iwanie

W polskim i ukraińskim środowisku geodezyjnym coraz częściej mówi się o idei reaktywowania wspólnej placówki naukowo-badawczej. Miałaby ona być zlokalizowana w odrestaurowanym budynku Obserwatorium Astronomicznego na szczycie góry Pop Iwan (2022 m n.p.m.) w paśmie Czarnohory.

Pomysł stworzenia wspomnianego ośrodka powstał w listopadzie 1995 roku (patrz [1]), a doskonała lokalizacja dawnego obserwatorium na Popie Iwanie spowodowała szersze zainteresowanie geodetów tym miejscem. Nieco wcześniej, bo w maju tego samego roku, budynkiem obserwatorium, z zupełnie innych przyczyn, zainteresowała się grupa studentów z koła naukowego działającego przy Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Autorzy niniejszego tekstu znali Popa Iwana z wielu wcześniejszych, turystycznych wyjazdów w Czarnohorę. Wyjazd na Ukrainę wiosną roku 1995, prowadzony przez mgr. inż. arch. Włodzimierza Witkowskiego, poświęcony był głównie drewnianej architekturze huculskiej – Pop Iwan został włączony do planu wyjazdu niejako przy okazji. Wtedy to narodził się pomysł bliższego zajęcia się opustoszałym gmachem w Czarnohorze. Jeden z uczestników wyprawy, wówczas student III roku, Tomasz Skorupa, wybrał jako temat swej przyszłej pracy dyplomowej wykonanie projektu architektonicznego ponownego wykorzystania istniejącego budynku.

Obserwatorium czy klasztor?

Po powrocie do Polski udało się dotrzeć do opublikowanej przed II wojną światową dokumentacji projektu konkursowego, zgodnie z którym Obserwatorium miało być zbudowane [2]. Nawet pobieżne porównanie z zachowanymi starymi zdjęciami obiektu wskazywało, że wystąpiły spore rozbieżności między projektem koncepcyjnym zamieszczonym w tekście na temat głośnego wtedy konkursu a wzniesionym budynkiem. Stało się więc jasne, że kolejny wyjazd na Ukrainę będzie w części poświęcony na dokładne zapoznanie się z ruinami oraz na wykonanie możliwie pełnej inwentaryzacji budynku Obserwatorium. Początkowo, dla potrzeb wyżej wspomnianego przyszłego projektu dyplomowego, rozważano adaptację budynku do różnych funkcji: pierwotnej, czyli obserwatorium astronomicznego, ale również schroniska, strażnicy służby granicznej, stacji przekaźnikowej czy nawet... klasztoru.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS