Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

Elżbieta Lewandowicz

Jak uczyć i czego uczyć?

Na początku roku akademickiego spotkałam starszego kolegę – tak jak ja nauczyciela akademickiego. W luźnej rozmowie rzucił: „Czego wy tam uczycie na tej geodezji? Tylko edukacyjne programy komputerowe, komputery, komputery, a studenci nie potrafią obliczyć kąta ze współrzędnych!”.

Zarzut bardzo mnie zabolał. Dyskredytował on cały trud naszych zespołów dydaktycznych, które chlubią się tym, że na I i na II roku wprowadzają do dydaktyki nowe informatyczne narzędzia obliczeniowe. Zaczęłam się zastanawiać, o co mu chodzi. Założenie, że studenci, po dwóch latach nauczania powinni w każdej chwili, od ręki, znać sposób na obliczenie kąta ze współrzędnych, wydaje się słuszne. My przecież ich tego uczymy; zapoznajemy z formami Hausbrandta, a nawet polecamy zaprogramować komputer Casio na takie obliczenia. Uczymy ich przy tym czegoś więcej niż wzorów – uczymy tworzenia algorytmu obliczeń. Przyznaję, że z form Hausbrandta studenci korzystają tylko na jednych ćwiczeniach, bo na następnych liczą kąty za pomocą własnego lub profesjonalnego komputerowego programu geodezyjnego.
Gdy wspomnę swoje studiowanie, to przypominam sobie, że licząc ręcznie na arytrometrze, lub później na kalkulatorze, dziesiątki razy korzystając z form Hausbrandta, nauczyłam się ich na pamięć. A gdy zapomniałam? Mogłam skorzystać z „Wzorów i skrótów w zakresie geodezji” autorstwa Zygmunta Zapaśnika – ściągawki mieszczącej się w kieszeni, podarowanej mi przez ojca, też geodetę. Zapamiętywaliśmy sposób obliczeń przez powtarzanie. Obecnie moi studenci pewnie też znaliby formy Hausbrandta, gdybym dała im do obliczenia za ich pomocą i przy użyciu prostego kalkulatora np. 30 kątów. Ale czy o to chodzi? Czy my mamy uczyć mechanicznego liczenia starymi metodami, czy mamy wymagać myślenia i umiejętności zastosowania współczesnych technik obliczeniowych?

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS