Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

Waldemar Łupiński

Dla kogo uprawnienia?

O zdobywaniu uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii przez absolwentów niektórych szkół średnich i wyższych o profilu niegeodezyjnym

W GEODECIE 8/97 opublikowano cenne informacje na temat średniego, policealnego i wyższego szkolnictwa geodezyjnego w Polsce. Pojawiły się też wzmianki o tym, że geodezja jako jeden z przedmiotów nauczania występuje w programach innych szkół średnich i wyższych o profilu budowlanym. Z faktem tym łączy się posiadanie umiejętności teoretycznych i praktycznych, a co za tym idzie – możliwość wykonywania przez absolwentów tych szkół robót geodezyjnych nie podlegających obowiązkowi zgłoszenia do ODGiK. Umożliwia także, po spełnieniu odpowiednich wymogów, zdobywanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji (jednakże w ograniczonym asortymencie robót).

Zespół Rzeczoznawców Stowarzyszenia Geodetów Polskich opracował dwa dokumenty zawierające wymogi formalne stawiane absolwentom szkół i uczelni niegeodezyjnych. Zawarte w nich przepisy zostały zaakceptowane przez GGK jako obowiązujące przy ubieganiu się o uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
Opublikowano je pod tytułami:
1. „Ocena nauczania przedmiotów geodezji i kartografii na wydziałach niegeodezyjnych i w szkołach średnich na terenie kraju, pod kątem uznania wykształcenia absolwentów tych uczelni i szkół za pokrewne geodezyjnemu” (opracowanie powstało pod kierownictwem prof. Stanisława Pachuty, z udziałem prof. Stefana Przewłockiego i Stanisława Różanki);
2. „Opinia o trybie i zasadach nadawania uprawnień w zakresie redakcji map kartografom z wykształceniem geograficznym” (autorami są Jerzy Ostrowski i dr Jacek Pasławski).

Wymagania dla inżynierów...

I tak osoby z wykształceniem wyższym – absolwenci kierunków: architektura, budownictwo, komunikacja, inżynieria środowiska mogą uzyskać uprawnienia w zakresach pierwszym (geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne) i czwartym (geodezyjna obsługa inwestycji).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama