Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1997, Nr 12 (31) |


• Geodeto Poznaj System - rozmowa z Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim, sprzedawcami technologii GPS • Kataster w Europie - spotkanie grupy MOLA w Warszawie • Geodeci w badaniach materii i energii • Mapy w Internecie • Jak uczyć i czego uczyć? • Japońskie impresje - ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Geodeto Poznaj System

To jest pole do popisu dla nas, dla firm, które technologię GPS dostarczają. Nie powinniśmy sobie pozwalać na to, co miało miejsce w przeszłości, że dostarczamy paczkę na stół. Musimy mieć świadomość procesu technologicznego firmy naszego klienta i umieć zgrabnie włączyć w ten proces nową technologię, tak by firma cały czas miała przepływ produkcji. Geodeta nie może nagle przestać produkować i zająć się wdrażaniem fascynującej technologii.

Ze sprzedawcami technologii GPS Robertem Baranem, Andrzejem Jaroszewiczem, Erykiem J. Lipińskim i Dariuszem Stepnowskim rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Dlaczego pomiary GPS, a nie konwencjonalne?

Eryk J. Lipiński: GPS to tylko jedna z propozycji. Nie można powiedzieć, że wyprze całkowicie konwencjonalne techniki pomiarowe, ale obserwacja rozwiniętych rynków pokazuje, że technologia ta zastępuje niektóre bardziej skomplikowane metody pracy i staje się atrakcyjną alternatywą dla wielu typów pomiarów (dla niektórych – właściwie jedynym rozwiązaniem). Ocenia się, że technika GPS jest o 30% tańsza od technik konwencjonalnych.

Dariusz Stepnowski: W niektórych przypadkach – nawet o 80%.

Andrzej Jaroszewicz: Fakty pokazują, że rynek ewoluuje w stronę GPS-u. Oczywiście nigdy nie będzie to jedyne narzędzie, ale pamiętajmy, że zaczęło się od mierzenia sieci, później – dzięki skróceniu czasu obserwacji – przyszły pomiary szczegółów. W tej chwili technologia pomiarów w czasie rzeczywistym umożliwia nawet tyczenie. Widać, że zakres ten jest coraz szerszy i warto się tą techniką zainteresować.

DS: Promując GPS powinniśmy zacząć od zwalczania panujących stereotypów. Wielu geodetów trwa w przekonaniu, że jeśli nie mierzą osnów, to właściwie GPS ich nie dotyczy... Nawet tym, którzy studia kończyli zaledwie kilka lat temu, kojarzy się on z osnowami, bo wtedy tylko do tego był wykorzystywany. Teraz na Zachodzie GPS bardzo pięknie ewoluuje w stronę normalnych pomiarów geodezyjnych (np. realizacyjnych – bez GPS nie ma pomiarów autostrad czy wysokich budynków). Zacznijmy więc od wytłumaczenia, że jest to technika pomiarowa. Po drugie, technika przyjazna dla użytkownika. Wystarczy wspomnieć, że w jednej obudowie mieści się i odbiornik, i antena, i radio, i bateria i...

EL: ...i jeden guzik. Kiedy zacznie migać, możemy odbiornik wyłączyć...

DS.: W tej chwili skomplikowane urządzenie GPS ma trzy wskaźniki: jeden pokazuje stan naładowania baterii, drugi – czy liczba wykonanych pomiarów jest już wystarczająca i trzeci – czy pamięć nie jest pełna.

EL: Owszem jest prawdą, że odbiorniki w terenie nie obciążają nas zbytnim skomplikowaniem obsługi. Ale geodeta wraca do biura i tutaj obsługa danych GPS-owskich wymaga całej jego wiedzy i doświadczenia.

Jakie dokładności można „wycisnąć” z GPS?

EL: Standardowy geodezyjny sprzęt GPS ma dokładności pomiaru punktów rzędu centymetra lub lepiej.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA




powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama