Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1997, Nr 9 (28) |


• Dziś można pokazać wszystko - rozmowa z koordynatorem prac z ramienia wydawcy Atlasu Rzeczypospolitej Polskiej Izabellą Krauze-Tomczyk oraz redaktorem naczelnym Atlasu Michałem Najgrakowskim • Wrażenia z wystawy A/E/C SYSTEMS - imprezy promującej najnowsze rozwiązania techniczne dla budownictwa • Mapa bez mapy • MSWiA o ...

powrót

Paweł Sawkowski

Młodzi geodeci

Za rok skończą technikum geodezyjne. Jacy są? Jak widzą swoją przyszłość?

W jakiś sposób czują się lepsi. Iza, ładna brunetka, mówi, że potrafi coś, o czym rówieśnicy nie mają pojęcia, i to sprawia jej satysfakcję. Adam, jej kolega z klasy, pomógł nawet pewnej studentce z SGGW wykonać profesjonalną mapkę. Cała piątka z IV G praskiego Technikum Geodezyjnego z pobłażaniem wyraża się o liceach ogólnokształcących: – To podstawówki z trochę wyższym poziomem. O swojej szkole mówią: – Jest „w porządku”. Chcieliby jednak przede wszystkim więcej pracować z komputerem i żeby jakiś dobrodziej sprawił lepszy sprzęt geodezyjny, bo ten, z którego obecnie korzystają, jest już muzealny. O zawodzie geodety: – Wiemy, że osiągnięcie awansu w tej profesji jest równie żmudne
jak praca w terenie. Wszystko przychodzi z wiekiem.

Co sprawiło, że wybrali tę szkołę?
Ci, którzy od razu byli przekonani do zawodu geodety, rzadko odpadają w trakcie nauki. W IV G uczy się 28 osób, zaczynało 36.
Adam: – Moi rodzice są geodetami. Nie namawiali mnie, ale zacząłem przyglądać się ich pracy i to mnie wciągnęło. Nie chciałem iść do ogólniaka. Nie żałuję, choć nie spodziewałem się, że sprzęt będzie taki archaiczny. Studiować chciałbym geodezję, ale niewykluczone, że będę zdawał na architekturę albo inny kierunek związany z budownictwem.
Ewa: – Ja chciałam uczyć się czegoś konkretnego, iść do jakiegoś technikum. Nie wybrałam ekonomika”, bo wszyscy tam szli.
Iza: – Moja babcia rozdzielała grunty pomiędzy dzieci. Dużo płaciła za usługi geodetom. Mnie powiedziała, żebym została geodetką, bo geodeta się nie przepracowuje, a dużo zarabia. Przez pierwsze trzy lata byłam załamana, tutaj naprawdę trzeba pracować. Ale dzisiaj jestem zadowolona. Waham się – zdawać na geografię czy na geodezję? Chyba jednak wybiorę to drugie.
Maciek: – W podstawówce interesowałem się mapami, rodzice jedynie właściwie mnie ukierunkowali. Będę zdawał na geodezję.
Bartek: – W moim przypadku zaważyły tradycje rodzinne. Ale po maturze wybiorę się na prawo albo na SGH. Doświadczenie geodezyjne przyda mi się w późniejszej pracy.
Bartek, olimpijczyk, jeden z najlepszych uczniów w szkole, przez dwa pierwsze lata sądził, że się pomylił.

Nauka i nie tylko
Większość woli prace terenowe od „kameralnych”, czyli papierkowych. Jednak oddanie ćwiczeń w krótkim terminie ma swój wychowawczy cel, dlatego regularnie muszą wykonywać prace kreślarskie. Ostatnio opracowali mapę sytuacyjno-wysokościową Dolinki Służewieckiej. Kilka miesięcy temu, wspominają z uśmiechem, obmierzali Pole Mokotowskie – od pubu do pubu, od „Lolka” do „Bolka”. Dwa razy w roku uczestniczą w rajdach geodetów – zawsze przywożą stamtąd nagrody. Wspólne wyjazdy, praca i zabawa zbliżają ludzi.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama