Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1997, Nr 8 (27) |


• Zdjęcia w cenie - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem GUGiK • Kto wykształci geodetę? - informacje o możliwości nauki w średnich, policealnych i wyższych szkołach geodezyjnych • Obrazy z kosmosu coraz bliżej - zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne • Rzeczoznawcy majątkowi powodzianom • Uwarunkowania ...

powrót

Jacek Skwirowski

W płaszczyźnie horyzontu

Historia pomiarów kąta poziomego

Studiując fakty z historii geodezji możemy prześledzić ewolucję wybranego instrumentu pomiarowego, a nawet dotrzeć do momentu jego narodzin. Takie badania pozwalają lepiej zrozumieć istotę geodezji. Okazję do refleksji stwarza wystawa węgielnic i goniometrów, którą do końca sierpnia można oglądać w Muzeum Techniki w Warszawie.

Podstawowymi elementami przy pomiarach Ziemi, którymi zajmuje się geodezja, są linia i kąt. Przyjrzyjmy się bliżej pomiarom kątowym, a w szczególności pomiarom kątów poziomych. Do określania wielkości rzutów kątów zawartych między kierunkami na płaszczyznę poziomą, czyli pomiarom kątów poziomych, służyły przyrządy zwane dawniej kątomierzami, do których należały astrolabie, węgielnice, goniometry i teodolity. Spośród nich obecnie używa się tylko węgielnic i teodolitów. Przy czym ten ostatni stał się przyrządem uniwersalnym, mierzącym nie tylko kąty poziome. Wracając jednak do eksponatów wystawowych, skupmy się na węgielnicach i goniometrach.
Zabytki materialne pokazują, że nie od początku ludzie potrafili mierzyć kąty o dowolnej wielkości. Ciąg megalitów pochodzących z okresu między czwartym a drugim tysiącleciem przed Chr. ustawionych na Półwyspie Bretońskim w kierunkach wschód-zachód i północ-południe pokazuje, że zanim to nastąpiło, człowiek posiadł umiejętność wyznaczania na gruncie kąta prostego. Wiedzę o pomiarach kątowych współczesna cywilizacja zawdzięcza Rzymianom i Grekom, którzy z kolei czerpali z wiedzy Egipcjan.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama