Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1997, Nr 8 (27) |


• Zdjęcia w cenie - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem GUGiK • Kto wykształci geodetę? - informacje o możliwości nauki w średnich, policealnych i wyższych szkołach geodezyjnych • Obrazy z kosmosu coraz bliżej - zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne • Rzeczoznawcy majątkowi powodzianom • Uwarunkowania ...

powrót

Anna Wardziak, Jacek Skwirowski

Kto wykształci geodetę?

Zainteresowanie geodezją wzrasta. Wiąże się to z sytuacją na rynku pracy i wyraźnym wzrostem zapotrzebowania na specjalistów tej branży. Zebraliśmy informacje na temat możliwości nauki w średnich, policealnych i wyższych szkołach geodezyjnych. W niektórych są jeszcze wolne miejsca.

Geodezja często bywa rzemiosłem rodzinnym i przechodzi z rodziców na dzieci. Dlatego informacje o możliwościach kształcenia geodezyjnego w zakresie szkoły średniej i policealnej kierujemy do naszych czytelników. Liczymy na to, że przekażą je oni swoim pociechom. Natomiast kształcenie na wyższej uczelni może zainteresować nie tylko młodzież stojącą przed wyborem życiowej drogi, ale i tych, którzy chcą kontynuować naukę geodezji – absolwentów techników geodezyjnych, którzy sami są naszymi czytelnikami.
Są jeszcze w tym roku wolne miejsca w niektórych szkołach policealnych i na zaocznych studiach wyższych (oznaczyliśmy je znaczkiem *). Żadna uczelnia nie będzie prowadziła ponownej rekrutacji na geodezyjne studia dzienne we wrześniu (jak to drzewiej bywało), nigdzie bowiem nie ma już wolnych miejsc. Niestety w technikach sytuacja jest podobna. Choć rekrutacja w większości szkół oraz na kierunkach geodezyjnych wyższych uczelni jest już zakończona, warto naszym zdaniem zapoznać się z jej przebiegiem, by wykorzystać tę wiedzę decydując się na egzamin za rok czy dwa.
W tym roku w związku ze znacznie większym zainteresowaniem nauką na wydziałach geodezji można było stawiać wyższe wymagania starającym się o indeks. Dla porównania spójrzmy na dane sprzed dwóch lat [GEODETA 3/95]. Wówczas to na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej zaledwie 12 osobom udało się przekroczyć magiczne 100 punktów stanowiące 50% maksymalnej liczby, jaką można było uzyskać na egzaminie wstępnym. Na studia magisterskie można było się dostać uzyskując zaledwie 33 punkty, a na inżynierskie (o zgrozo!) – 11. Niestety w tym roku nie udało nam się uzyskać tak precyzyjnych danych, gdyż nie można było dotrzeć do przedstawiciela Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a pełnomocnik rektora ds. rekrutacji odmówi ł udzielenia informacji. Zdołaliśmy się jedynie zorientować, że minimum oscylowało w okolicach 50-60 punktów. Na krakowskiej AGH dwa lata temu było trochę lepiej niż na PW, bo na studia magisterskie na geodezję i kartografię przyjmowano od 54 pkt. (na 100 możliwych), na inżynierię od 42, a na górnictwo nie było egzaminów.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS