Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1997, Nr 8 (27) |


• Zdjęcia w cenie - rozmowa z Jerzym Albinem, wiceprezesem GUGiK • Kto wykształci geodetę? - informacje o możliwości nauki w średnich, policealnych i wyższych szkołach geodezyjnych • Obrazy z kosmosu coraz bliżej - zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne • Rzeczoznawcy majątkowi powodzianom • Uwarunkowania ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Obrazy z kosmosu coraz bliżej

Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy, cz. II

Wobec rosnącej jakości obrazów satelitarnych coraz aktualniejsze jest pytanie o ich potencjał kartograficzny. W jakim zakresie (dla jakich skal) obrazy te są przydatne do produkcji i aktualizacji map topograficznych? Wokół tych zagadnień obserwuje się pewien „szum informacyjny”. Przejawia się on m.in. w pomijaniu niektórych uwarunkowań przydatności tych obrazów. Przykładem tego może być eksponowanie jakości geometrycznej obrazów, przy jednoczesnym umniejszaniu znaczenia ich ograniczonych możliwości interpretacyjnych (zawartości treści) koniecznych dla tworzenia czy aktualizacji mapy.

Obrazowanie w zakresie optycznym z pułapu satelitarnego
Obrazowanie powierzchni Ziemi z kosmosu datuje się od umieszczenia na orbitach okołoziemskich pierwszych sztucznych
satelitów i załogowych statków kosmicznych. Stale rozwijają się techniczne środki obrazowania powierzchni Ziemi, pozyskuje się coraz doskonalsze obrazy. Doskonalsze, to znaczy o lepszej jakości radiometrycznej, większej stabilności geometrycznej i większej zdolności rozdzielczej. Obrazy te wykorzystywane są, ogólnie mówiąc, do monitorowania obiektów i zjawisk zachodzących na powierzchni Ziemi i kontroli dynamiki tych zjawisk. Rozwinęła się teledetekcja satelitarna. Celem tego rozdziału nie jest przegląd technicznych możliwości satelitarnego obrazowania, lecz jedynie ocena przydatności obrazów dla opracowań fotogrametrycznych, głównie produkcji i aktualizacji map topograficznych. Można tu wyróżnić:
- fotograficzne kamery satelitarne dostarczające tradycyjne zdjęcia fotograficzne,
- elektrooptyczne skanery dostarczające obrazy w postaci cyfrowej.
Kamery fotograficzne dostarczają obrazy w formie analogowej (na filmie srebrowym) o wysokiej jakości geometrycznej.
Znane metody i technologie fotogrametrycznego opracowania mają tu bezpośrednie zastosowanie. Warto zwrócić uwagę na oferowane obecnie rosyjskie zdjęcia kosmiczne wykonane systemem SPIN-2, na który składa się wielkoformatowa kamera pomiarowa TK-350 i kamera panoramiczna KVR-1000 (tabela 1 na następnej stronie). Jedno zdjęcie pomiarowe pokrywa 7 zdjęć panoramicznych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS