wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jan Schnerch

SIP zarabia na siebie

Efekty zastosowania informacji przestrzennej w zarządzaniu gminą na przykładzie miasta Zgierz

Informatyka a zarządzanie
Postępujący proces wykorzystania informatyki do celów zarządzania zaowocował dużym zapotrzebowaniem na funkcjonalne wykorzystywanie cząstkowych (często rozmieszczonych po różnych instytucjach) baz danych w wersjach „papierowych”. System przekazywania dokumentów z „ręki do ręki”, jako cząstkowych wymian poszczególnych elementów zbiorów, z uwagi na swoją archaiczność przestał być dobrym instrumentem do przenoszenia danych, ich łączenia, porównywania oraz analiz. Również przestarzałą metodą służącą procesom wspomagania zarządzania jest „dyskietkowa” wymiana informacji poprzez korelację cząstkowych baz danych, oparta na niezależnych, napisanych w różnych językach informatycznych programach.
Wymagania wynikające z uwarunkowań gospodarki rynkowej zmuszają wszystkich uczestników tego procesu do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych rozwiązań. Podstawą wysoko rozwiniętych krajów jest wspomaganie procesów zarządzania poprzez wdrożenie takich systemów informatycznych, które temu procesowi będą służyły.
Stosunkowo najprostsze do zinformatyzowania są bazy opisowe wymagające zachowania pewnej systematyki, standardu zapisu i odpowiedniego języka informatycznego odpowiadającego zamierzeniom przyszłościowym tej bazy. Po utworzeniu w 1990 roku gmin i po przejęciu przez nie w zagospodarowanie i w zarządzanie dużych terenów jednym z największych ograniczeń w efektywnym zarządzaniu gminą okazał się brak (lub nieaktualność) posiadanych danych dotyczących podziału i struktury własności nieruchomości komunalnych. Ze względu na skomplikowany system powiązań tego typu informacji z elementami działalności gminy takimi jak:
- gospodarka mieniem komunalnym,
- budowa i realizacja planu zagospodarowania przestrzennego,
- realizacja infrastrukturalnych inwestycji komunalnych,
- zarządzanie drogami,
- wykonywanie zadań z zakresu ochrony środowiska,
- egzekucja podatku rolnego,
- egzekucja podatku od nieruchomości,
- demografia, zatrudnienie, sprawy socjalne czy oświata,
pojawiają się nowe wymagania dotyczące przestrzennych relacji pomiędzy obiektami, a także problemy weryfikacji danych opisowych wynikających bezpośrednio ze struktury geometrycznej obiektów. Posiadanie wiarygodnej, aktualizowanej na bieżąco informacji przestrzennej powinno być jednym z ważniejszych działań gminy.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS