Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jan Schnerch

SIP zarabia na siebie

Efekty zastosowania informacji przestrzennej w zarządzaniu gminą na przykładzie miasta Zgierz

Informatyka a zarządzanie
Postępujący proces wykorzystania informatyki do celów zarządzania zaowocował dużym zapotrzebowaniem na funkcjonalne wykorzystywanie cząstkowych (często rozmieszczonych po różnych instytucjach) baz danych w wersjach „papierowych”. System przekazywania dokumentów z „ręki do ręki”, jako cząstkowych wymian poszczególnych elementów zbiorów, z uwagi na swoją archaiczność przestał być dobrym instrumentem do przenoszenia danych, ich łączenia, porównywania oraz analiz. Również przestarzałą metodą służącą procesom wspomagania zarządzania jest „dyskietkowa” wymiana informacji poprzez korelację cząstkowych baz danych, oparta na niezależnych, napisanych w różnych językach informatycznych programach.
Wymagania wynikające z uwarunkowań gospodarki rynkowej zmuszają wszystkich uczestników tego procesu do poszukiwania nowych, bardziej efektywnych rozwiązań. Podstawą wysoko rozwiniętych krajów jest wspomaganie procesów zarządzania poprzez wdrożenie takich systemów informatycznych, które temu procesowi będą służyły.
Stosunkowo najprostsze do zinformatyzowania są bazy opisowe wymagające zachowania pewnej systematyki, standardu zapisu i odpowiedniego języka informatycznego odpowiadającego zamierzeniom przyszłościowym tej bazy. Po utworzeniu w 1990 roku gmin i po przejęciu przez nie w zagospodarowanie i w zarządzanie dużych terenów jednym z największych ograniczeń w efektywnym zarządzaniu gminą okazał się brak (lub nieaktualność) posiadanych danych dotyczących podziału i struktury własności nieruchomości komunalnych. Ze względu na skomplikowany system powiązań tego typu informacji z elementami działalności gminy takimi jak:
- gospodarka mieniem komunalnym,
- budowa i realizacja planu zagospodarowania przestrzennego,
- realizacja infrastrukturalnych inwestycji komunalnych,
- zarządzanie drogami,
- wykonywanie zadań z zakresu ochrony środowiska,
- egzekucja podatku rolnego,
- egzekucja podatku od nieruchomości,
- demografia, zatrudnienie, sprawy socjalne czy oświata,
pojawiają się nowe wymagania dotyczące przestrzennych relacji pomiędzy obiektami, a także problemy weryfikacji danych opisowych wynikających bezpośrednio ze struktury geometrycznej obiektów. Posiadanie wiarygodnej, aktualizowanej na bieżąco informacji przestrzennej powinno być jednym z ważniejszych działań gminy.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS