Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Trzeci kamień milowy cywilizacji?

Kiekrz k. Poznania gościł w dniach 14-15 maja br. uczestników III Jubileuszowej Konferencji pod hasłem: „GEO-INFO w Polsce”. Mając nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy zaproszeni na konferencję np. „GEO-INFO w USA” – czego organizatorom życzymy – postarałem się zebrać dla czytelników GEODETY trochę informacji o Geo-Info w kraju jego twórców.

Na początku prezes firmy Stratus Franciszek Perz wyjaśnił, dlaczego trzecia konferencja jest jubileuszowa – ponieważ wiąże się z obchodami 5-lecia istnienia na rynku systemu Geo-Info. Jest to jedno z najszerzej znanych polskich opracowań w zakresie SIT. W uznaniu wysokich walorów, system Geo-Info został odznaczony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów INFOSYSTEM ’93. Wielorakość jego zastosowań w procesie zarządzania zbiorami informacji o terenie starali się pokazać autorzy referatów. M.in. wojewoda poznański Włodzimierz Łęcki podkreślił, że ranga systemu informacji o terenie w zarządzaniu rośnie. Szczególnie jest to widoczne w przypadku inwestorów zagranicznych, których zaskoczenie budzi szybki dostęp do informacji w Polsce. Nie we wszystkich państwach europejskich jest to możliwe. Oczywiście jest dużo przesady w stwierdzeniu, że kamienie milowe na drodze rozwoju cywilizacji to nie tylko koło i maszyna parowa, ale i Geo-Info.
To, że Geo-Info istnieje, jest dużą zasługą ekipy zawodowych informatyków z firmy SYSTHERM, co w swym referacie starał się podkreślić Aleksander Danielski, współtwórca Geo-Info. Warto zaakcentować, że kilka uczelni w kraju (ART w Olsztynie, AGH w Krakowie, AR w Poznaniu, Politechnika Poznańska) umieściło Geo-Info w cyklu dydaktycznym, co zaowocowa ło przygotowaniem studentów do pracy w technice tworzenia mapy numerycznej. Sprawę tę poruszyła grupa naukowców z Instytutu Geodezji ART w Olsztynie. Referat ich był ciekawym podsumowaniem trzyletnich doświadczeń dydaktycznych. Jak zauważono, studenci popierają zmiany w programie nauczania dotyczące znajomości nowych technologii, gdyż dają im większą szansę na rynku pracy. Chwała pedagogom, którzy nie mogąc zrezygnować z obowiązującego programu wprowadzili doń dodatkowo proces technologiczny służący do zbudowania mapy numerycznej z danych pozyskanych przy użyciu tachimetrów. Wiązało się to z dużym nakładem pracy, więc powinno się ten wysiłek docenić.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS