wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Trzeci kamień milowy cywilizacji?

Kiekrz k. Poznania gościł w dniach 14-15 maja br. uczestników III Jubileuszowej Konferencji pod hasłem: „GEO-INFO w Polsce”. Mając nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy zaproszeni na konferencję np. „GEO-INFO w USA” – czego organizatorom życzymy – postarałem się zebrać dla czytelników GEODETY trochę informacji o Geo-Info w kraju jego twórców.

Na początku prezes firmy Stratus Franciszek Perz wyjaśnił, dlaczego trzecia konferencja jest jubileuszowa – ponieważ wiąże się z obchodami 5-lecia istnienia na rynku systemu Geo-Info. Jest to jedno z najszerzej znanych polskich opracowań w zakresie SIT. W uznaniu wysokich walorów, system Geo-Info został odznaczony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów INFOSYSTEM ’93. Wielorakość jego zastosowań w procesie zarządzania zbiorami informacji o terenie starali się pokazać autorzy referatów. M.in. wojewoda poznański Włodzimierz Łęcki podkreślił, że ranga systemu informacji o terenie w zarządzaniu rośnie. Szczególnie jest to widoczne w przypadku inwestorów zagranicznych, których zaskoczenie budzi szybki dostęp do informacji w Polsce. Nie we wszystkich państwach europejskich jest to możliwe. Oczywiście jest dużo przesady w stwierdzeniu, że kamienie milowe na drodze rozwoju cywilizacji to nie tylko koło i maszyna parowa, ale i Geo-Info.
To, że Geo-Info istnieje, jest dużą zasługą ekipy zawodowych informatyków z firmy SYSTHERM, co w swym referacie starał się podkreślić Aleksander Danielski, współtwórca Geo-Info. Warto zaakcentować, że kilka uczelni w kraju (ART w Olsztynie, AGH w Krakowie, AR w Poznaniu, Politechnika Poznańska) umieściło Geo-Info w cyklu dydaktycznym, co zaowocowa ło przygotowaniem studentów do pracy w technice tworzenia mapy numerycznej. Sprawę tę poruszyła grupa naukowców z Instytutu Geodezji ART w Olsztynie. Referat ich był ciekawym podsumowaniem trzyletnich doświadczeń dydaktycznych. Jak zauważono, studenci popierają zmiany w programie nauczania dotyczące znajomości nowych technologii, gdyż dają im większą szansę na rynku pracy. Chwała pedagogom, którzy nie mogąc zrezygnować z obowiązującego programu wprowadzili doń dodatkowo proces technologiczny służący do zbudowania mapy numerycznej z danych pozyskanych przy użyciu tachimetrów. Wiązało się to z dużym nakładem pracy, więc powinno się ten wysiłek docenić.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS