wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Punkt widzenia

Uwagi do artykułu Wojciecha Tokarskiego „Kto się boi ośrodków?” (GEODETA 6/97)

Problem, jak sądzę, polega na tym, że inaczej widzimy rolę urzędnika. Jeżeli przyjąć założenie, że ośrodek jest urzędem, to jego pracownicy są urzędnikami.

Z tej definicji wynika szereg określonych obowiązków. Wprawdzie każdy urząd posiada uprawnienia władcze wynikające z przepisów, ale podstawowym jego (urzędu) obowiązkiem jest spełnianie służebnej roli względem społeczeństwa. O tym zapominać nie wolno. Ażeby urząd mógł sprawnie działać, trzeba go odpowiednio wyposażyć, a urzędników odpowiednio wynagradzać. Za sprawne działanie, zaangażowanie w pracy i wyniki ponadprzeciętne przyznałbym specjalne premie. I na tym koniec.
Jeżeli urzędnika zaczniemy identyfikować z przedsiębiorcą, niewątpliwie pojawią się kłopoty. Przedsiębiorca, jak wynika z definicji, dąży do zysku maksymalnego, a jeżeli tak, to mając w ręku władzę (pieczątki) pewnie ją wykorzysta. Jak? Jeszcze nie tak dawno niektóre przedsiębiorstwa geodezyjne w imieniu wojewody prowadziły ośrodki dokumentacji geodezyjno-kartograficznej i, jak wiadomo, nie zrobiły sobie krzywdy. Jak wyglądali po drugiej stronie barierki niezależni wykonawcy?
Gdy jest już zgoda co do tego, że ośrodek jest urzędem, to:
- ma on władzę nad zasobem,
- jest monopolistą w udostępnianiu informacji geodezyjno-kartograficznej,
- jego zadaniem jest udostępnianie (odpłatnie) zainteresowanym informacji w nim zgromadzonych,
- winien wykonawstwem geodezyjnym zająć się jedynie wtedy, gdy ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia jest to uzasadnione – w zasadzie dotyczy to drobnych robót kameralnych – resztę należałoby zlecać firmom geodezyjnym,
- winien kontrolować na wejściu gromadzone informacje (dane), a jednocześnie zapewnić sobie wiedzę o wykonawcach robót (na wypadek stwierdzenia wady w dokumentach),
- wyposażenie ośrodka winno zapewniać wykonanie nałożonych przepisami zadań.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS