wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Autostradą do kapitału

Stowarzyszenie Geodetów Polskich po raz 14. zorganizowało w Nowym Sączu sesję naukowo-techniczną z cyklu „Aktualne zagadnienia w geodezji”. Impreza ta ma już swoją 28-letnią tradycję i grono stałych uczestników. Tematem majowego spotkania adresowanego do geodetów, projektantów, rzeczoznawców majątkowych i prawników była „Obsługa geodezyjno-prawna autostrad”.

Zainteresowanych szczegółami odsyłam do bardzo ładnie wydanych materiałów konferencyjnych (kilka egzemplarzy zostało jeszcze do nabycia u organizatorów) oraz zachęcam do obejrzenia zdjęć obok. W przyszłości GEODETA na pewno będzie wracał do tematów omawianych w Nowym Sączu. Na marginesie tej konferencji przewijał się jednak problem, którego nie można odkładać na później. Chodzi o sposób zlecania przez Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad prac związanych z geodezyjną obsługą autostrad. Temat został poruszony przez przewodniczącego Geodezyjnej Izby Gospodarczej Marka Ziemaka: – Chociaż budowa autostrad w Polsce naprawdę jeszcze się nie rozpoczęła, to już dzieli środowisko geodezyjne na tych lepszych („zaufania godnych”, tzn. państwowych WBGiTR) i gorszych – prywatnych.
Przedstawiciel ABiEA Marian Skorupka stwierdził, że powodem zlecenia WBGiTR-om, za pośrednictwem odpowiednich wojewodów, zagadnień geodezyjno-prawnych związanych z pozyskiwaniem terenów pod autostrady było udokumentowane przeświadczenie kompetentnych osób (!) o fachowej obsłudze tego typu zleceń jedynie przez te firmy. Jednak że, jak wiemy, takie stanowisko nie odpowiada prawdzie. Niektóre WBGiTR-y, nie mogąc podołać podjętym zadaniom, organizują przetargi na te roboty wśród przedsiębiorstw prywatnych, np. WBGiTR z Łodzi. Inne są na skraju bankructwa, np. WBGiTR ze Szczecina. Prawo jest naginane do doraźnych układów politycznych.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS