Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Jakie jutro dla zdjęć?

Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy, cz. I

Od zaistnienia możliwości fotografowania z powietrza, tj. od początków awiacji, obserwuje się stałe doskonalenie kamer lotniczych i wykorzystanie zdjęć lotniczych do celów pomiarowych. Poprawianie mechaniki i optyki kamer lotniczych, jakości filmów oraz metod opracowania miało ten skutek praktyczny, że metody fotogrametryczne wkraczały w coraz to większe skale opracowań oraz stopniowo zmieniała się relacja między skalą opracowania a skalą zdjęć, z wynikającymi stąd efektami ekonomicznymi.

Na tle tych ewolucyjnych zmian w zakresie zdjęć lotniczych można zaobserwować jakościowe „skokowe” zmiany zapoczątkowane w drugiej połowie lat 80. „Nowa jakość” zdjęć lotniczych jest wytyczana przez:
- kamery FMC (Forward Motion Compensation – kompensacja ruchu postępowego samolotu),
- stabilizowane zawieszenia kamery kompensujące rozmazanie obrazu spowodowane ruchami kątowymi kamery (AMC: Angular
Motion Compensation),
- nową generację obiektywów,
- upowszechnienie technologii GPS do nawigacji, sterowania pracą kamery i precyzyjnego wyznaczania współrzędnych środków rzutów kamery,
- udane próby pomiaru kątowych elementów orientacji kamery w locie.
Jakie skutki praktyczne pociąga taka skokowa zmiana jakości zdjęć? Równocześnie szybko rozwija się fotogrametria cyfrowa, z cyfrową postacią danych na wejściu. Aby opracować klasyczne (analogowe) zdjęcia metodami fotogrametrii cyfrowej, należy je najpierw zeskanować.
Obserwuje się rozwój specjalizowanych skanerów do skanowania zdjęć lotniczych. Pojawia się pytanie: jak skanować zdjęcia (z jaką rozdzielczością), aby w procesie skanowania nie zdegradować ich wyjściowej jakości?
Obok tradycyjnych zdjęć lotniczych szybko rozwijają się kamery CCD (z prostokątną matrycą sensorów) i skanery elektrooptyczne (z linijką sensorów), dostarczające obrazy w postaci cyfrowej. Ten rozwój jest zauważalny szczególnie w zakresie obrazowania Ziemi z kosmosu. Jaki jest potencjał kartograficzny tych zobrazowań? Czy i jaki wpływ ma ten rozwój na tradycyjne zdjęcia lotnicze? Jaka jest wobec tego przyszłość tradycyjnych zdjęć lotniczych? Artykuł niniejszy jest próbą oceny obecnego stanu zdjęć lotniczych i zobrazowań satelitarnych oraz odpowiedzi na postawione pytania.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS