wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Lipiec 1997, Nr 7 (26) |


• Skrót referatu wygłoszonego na III łódzkiej konferencji SIT • Zdjęcia lotnicze i zobrazowania satelitarne – stan obecny i perspektywy • GPS plus GLONASS - jako jeden zintegrowany system satelitarny GNSS • Prezes Ludwik Będkowski przedstawia kierunki działalności Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Lech Wereszczyński

GPS plus GLONASS nowe możliwości

GLONASS to rosyjska „odpowiedź” na system GPS zbudowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. GLONASS uzyskał zdolność operacyjną w latach 1995-1996. Obecna sytuacja polityczna stworzyła lepsze możliwości współpracy pomiędzy dysponentami satelitarnych systemów nawigacyjnych. Zaowocowało to próbami wykorzystania obu systemów i stworzenia zintegrowanego nawigacyjnego systemu satelitarnego GNSS – Global Navigation Satellite System.

Szczególnie istotne wydaje się być wykorzystanie systemów GLONASS i GPS przy stosowaniu techniki OTF, bowiem rozwiązania niejednoznaczności (ambiguities) są silnie zależne od liczby jednocześnie „widzianych” przez odbiornik satelitów, ponadto przy dużej liczbie obserwacji z satelitów rozwiązania OTF są szybsze i bardziej niezawodne. Jakkolwiek ten artykuł ograniczony jest do bardzo ogólnego porównania obu systemów, chciałbym zwrócić uwagę na podstawowe cechy systemu GLONASS i, co za tym idzie, na jego podstawowe obecnie zalety i ograniczenia. GLONASS został zaprojektowany, podobnie jak GPS, jako konstelacja 24 satelitów. Satelity rozmieszczono na 3, a nie na 6 orbitach jak w GPS. Nachylenie płaszczyzny orbity – inklinacja – wynosi 64,8 stopnia (w GPS – 55 stopni). Satelity w systemie GLONASS „zawieszono” o 1000 km wyżej niż satelity GPS, co powoduje, iż ich czas obiegu Ziemi wynoszący 11 h 15 minut jest o około 43 minuty krótszy niż w GPS. Jednak podstawowa różnica między systemami polega na tym, że każdy z satelitów GLONASS ma inną częstotliwość.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS