wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Waldemar Łupiński

Jak wybierać sprzęt?

Dokładność użytkowa instrumentów geodezyjnych w Polskiej Normie PN/ISO 8322

Intensywne zmiany w technologii pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania wyników prac geodezyjnych zapoczątkowane w naszym kraju przed paru laty oraz zmiany w organizacji służby geodezyjnej i powstanie dużej liczby prywatnych jednostek wykonawstwa geodezyjnego spowodowały w ostatnich latach boom na pomiarowe, obliczeniowe i kreślarskie instrumenty i przybory.

Część, szczególnie „drobnych wykonawców”, budowała swoją bazę sprzętową opierając się na zasobach zbywanych przez topniejące przedsiębiorstwa państwowe. „Więksi wykonawcy” oraz zasobniejsi „drobni” zaopatrywali się natomiast w importowane, ładnie wyglądające i estetycznie opakowane instrumenty i przyrządy. Były one nabyte jako używane lub fabrycznie nowe, ale większość z nich łączyła wspólna cecha – przeważnie nie posiadały certyfikatów dokładnościowych. Duży procent geodetów, posiadających między innymi tachimetry elektroniczne, wykonujących najczęściej proste prace, nie martwi się tym zresztą do dziś, biorąc za dobrą monetę dane z często przetłumaczonej naprędce i odbitej na ksero instrukcji obsługi (które to dane niejednokrotnie opisują jedynie dokładność odczytu, a nie dokładność pomiaru).

Na szczęście wraz z zauważalnym nasycaniem się rynku wzrósł poziom edukacji nabywców, a co za tym idzie – poziom informacji o instrumentach pomiarowych, oferowanych przez coraz liczniejsze grono sprzedawców. Jakich jednakże kryteriów dokładnościowych doboru sprzętu pomiarowego użyć przy realizacji konkretnego zadania z zakresu geodezji inżynieryjnej? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w projekcie Polskiej Normy PN/ISO 8322-1 Obiekty budowlane. Instrumenty pomiarowe. Metody ustalania dokładności użytkowej.
Wydawnictwo to powinno zainteresować wszystkich geodetów posiadających sprzęt pomiarowy albo planujących zakupy.
I to nie tylko geodetów zajmujących się pomiarami przy wznoszeniu czy badaniu obiektów budowlanych. Całość Normy tworzą uszeregowane, według dyskusyjnego podziału, części:
1. Teoria,
2. Taśmy pomiarowe,
3. Optyczne instrumenty niwelacyjne,
4. Teodolity,
5. Optyczne instrumenty do pionowania,
6. Instrumenty laserowe,
7. Instrumenty w zastosowaniu do tyczenia,
8. Dalmierze elektroniczne.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS