Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Waldemar Łupiński

Jak wybierać sprzęt?

Dokładność użytkowa instrumentów geodezyjnych w Polskiej Normie PN/ISO 8322

Intensywne zmiany w technologii pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania wyników prac geodezyjnych zapoczątkowane w naszym kraju przed paru laty oraz zmiany w organizacji służby geodezyjnej i powstanie dużej liczby prywatnych jednostek wykonawstwa geodezyjnego spowodowały w ostatnich latach boom na pomiarowe, obliczeniowe i kreślarskie instrumenty i przybory.

Część, szczególnie „drobnych wykonawców”, budowała swoją bazę sprzętową opierając się na zasobach zbywanych przez topniejące przedsiębiorstwa państwowe. „Więksi wykonawcy” oraz zasobniejsi „drobni” zaopatrywali się natomiast w importowane, ładnie wyglądające i estetycznie opakowane instrumenty i przyrządy. Były one nabyte jako używane lub fabrycznie nowe, ale większość z nich łączyła wspólna cecha – przeważnie nie posiadały certyfikatów dokładnościowych. Duży procent geodetów, posiadających między innymi tachimetry elektroniczne, wykonujących najczęściej proste prace, nie martwi się tym zresztą do dziś, biorąc za dobrą monetę dane z często przetłumaczonej naprędce i odbitej na ksero instrukcji obsługi (które to dane niejednokrotnie opisują jedynie dokładność odczytu, a nie dokładność pomiaru).

Na szczęście wraz z zauważalnym nasycaniem się rynku wzrósł poziom edukacji nabywców, a co za tym idzie – poziom informacji o instrumentach pomiarowych, oferowanych przez coraz liczniejsze grono sprzedawców. Jakich jednakże kryteriów dokładnościowych doboru sprzętu pomiarowego użyć przy realizacji konkretnego zadania z zakresu geodezji inżynieryjnej? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w projekcie Polskiej Normy PN/ISO 8322-1 Obiekty budowlane. Instrumenty pomiarowe. Metody ustalania dokładności użytkowej.
Wydawnictwo to powinno zainteresować wszystkich geodetów posiadających sprzęt pomiarowy albo planujących zakupy.
I to nie tylko geodetów zajmujących się pomiarami przy wznoszeniu czy badaniu obiektów budowlanych. Całość Normy tworzą uszeregowane, według dyskusyjnego podziału, części:
1. Teoria,
2. Taśmy pomiarowe,
3. Optyczne instrumenty niwelacyjne,
4. Teodolity,
5. Optyczne instrumenty do pionowania,
6. Instrumenty laserowe,
7. Instrumenty w zastosowaniu do tyczenia,
8. Dalmierze elektroniczne.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS