wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Grzegorz Welik

Problem archiwalny

Mapy przechowywane w archiwach to prawdziwy problem. Nie tylko dla pragnących z nich korzystać geodetów. Przechowywanie, ewidencja i udostępnianie zbiorów kartograficznych to utrapienie dla samych archiwistów. Brakuje odpowiedniego sprzętu do przechowywania, środków na konserwację, a i przepisy w sprawie map i planów budzą wiele wątpliwości.

Najcenniejsze zbiory kartografii przechowują archiwa państwowe, których się liczy, oprócz archiwów centralnych, 30 placówek w miastach wojewódzkich oraz ponad 50 ich oddziałów zamiejscowych. Od początku lat 90. archiwa przeżywają zalew interesantów, wśród których geodeci stanowią niebagatelny odsetek.
Sporządzone przed wiekami plany i mapy cieszą oczy miłośników sztuki kreślarskiej. Historykom służą do rozwiązywania ważnych naukowych problemów. Geodeci częściej zaglądają do tych nowszych, liczących sto i mniej lat opracowań kartograficznych, bowiem nie tylko mapy, ale i wszelkiego rodzaju rejestry i materiały pomocnicze są przedmiotem ich zainteresowań. Rysowane przez dawnych mierniczych przysięgłych i geometrów oraz bliższych naszym czasom kartografów pomagają rozwiązać wiele spraw dotyczących obrotu nieruchomościami, kwestii spadkowych i własnościowych, nie mówiąc już o problemach związanych z przygotowaniem aktualnych map i planów. W najlepszej sytuacji są tu geodeci i kartografowie z terenów Polski zachodniej, należących niegdyś do zaboru pruskiego. W archiwach tamtego regionu znajdą bowiem m.in. materiały urzędów katastralnych, obejmujące materiały dotyczące pomiarów parcel gruntowych, budynków oraz ich szacowania. Dokumenty te liczą dziesiątki tysięcy jednostek, pomiarów, planów, rejestrów.
Gorzej jest na terenie byłego zaboru rosyjskiego. Administracja carska pozostawiła mniej map i rejestrów aniżeli pruska.
Poza tym działania i ewakuacje czasów obydwu wojen światowych znacznie przetrzebiły archiwalne dokumenty, także te kartograficzne.
Obecnie zasoby mapowe archiwów państwowych znacznie się powiększają dzięki przejmowaniu map i planów już powojennych, wytworzonych przez różne instytucje administracyjne i gospodarcze. Współczesny geodeta bardzo często nie może się bez nich obyć, ale korzystanie z archiwalnych map, planów i rejestrów wiąże się z wieloma problemami.
Mniejsza już o to, że korzystanie z zasobów polskich archiwów państwowych wiąże się od niedawna z koniecznością uiszczania opłat ustalanych na zgoła nie polskim, a światowym (i to bardzo wysokim) poziomie. Opłatami tymi zajmiemy się jednak w swoim czasie. Nawet bowiem geodeta dysponujący zasobną kieszenią nie zawsze będzie mógł otrzymać z archiwum interesujące go materiały.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS