wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Remigiusz Piotrowski

Teoria i praktyka krajowego SIT

Wystąpienie do członków Stowarzyszenia GISPOL

Należy znaleźć sposób możliwie najszybszego i w miarę równomiernego dojścia całego kraju do funkcjonalnie jednoznacznie określonego modelu systemu informacji o terenie, zdolnego sprostać informacyjnym i technologicznym wymaganiom przynajmniej pierwszej połowy XXI wieku.

Przypadło mi w udziale niełatwe zadanie syntetycznego, ale jednocześnie możliwie kompleksowego, omówienia organizacyjno-funkcjonalnej problematyki krajowego systemu informacji o terenie oraz podjęcia próby określenia założeń i uwarunkowań jego strategii rozwojowej w warunkach dokonującej się – jednak stopniowo – reformy gospodarki i administracji państwa oraz skokowego postępu technicznego w operowaniu wszelkiego rodzaju informacjami o Ziemi. Zgodnie z życzeniem gospodarzy, wykład w sposób szczególny adresowany jest do licznie w Stowarzyszeniu reprezentowanych pracowników administracji samorządowej.
Zacznę może od kilku uwag nieco teoretycznych, jednak dobrze przekładających się na praktykę systemu. Trzeba więc przede wszystkim zauważyć, iż krajowy system informacji o terenie (SIT) należy do kategorii „dużych” systemów informacyjnych. Obejmuje on całe terytorium państwa i w związku z tym dotyczy wręcz olbrzymich zbiorów danych. Zachodzi w nim nie jeden, lecz wiele procesów informacyjnych, tj. zorganizowanych i rozłożonych w czasie celowych czynności na danych, związanych z ich pozyskiwaniem, przechowywaniem i udostępnianiem. Zaliczamy SIT do systemów dużych również z uwagi na istotny w nim udział czynnika losowego, wywołującego przejściowo globalne lub lokalne zaburzenia w deterministycznie skonstruowanym modelu funkcjonalnym systemu.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS