Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Remigiusz Piotrowski

Teoria i praktyka krajowego SIT

Wystąpienie do członków Stowarzyszenia GISPOL

Należy znaleźć sposób możliwie najszybszego i w miarę równomiernego dojścia całego kraju do funkcjonalnie jednoznacznie określonego modelu systemu informacji o terenie, zdolnego sprostać informacyjnym i technologicznym wymaganiom przynajmniej pierwszej połowy XXI wieku.

Przypadło mi w udziale niełatwe zadanie syntetycznego, ale jednocześnie możliwie kompleksowego, omówienia organizacyjno-funkcjonalnej problematyki krajowego systemu informacji o terenie oraz podjęcia próby określenia założeń i uwarunkowań jego strategii rozwojowej w warunkach dokonującej się – jednak stopniowo – reformy gospodarki i administracji państwa oraz skokowego postępu technicznego w operowaniu wszelkiego rodzaju informacjami o Ziemi. Zgodnie z życzeniem gospodarzy, wykład w sposób szczególny adresowany jest do licznie w Stowarzyszeniu reprezentowanych pracowników administracji samorządowej.
Zacznę może od kilku uwag nieco teoretycznych, jednak dobrze przekładających się na praktykę systemu. Trzeba więc przede wszystkim zauważyć, iż krajowy system informacji o terenie (SIT) należy do kategorii „dużych” systemów informacyjnych. Obejmuje on całe terytorium państwa i w związku z tym dotyczy wręcz olbrzymich zbiorów danych. Zachodzi w nim nie jeden, lecz wiele procesów informacyjnych, tj. zorganizowanych i rozłożonych w czasie celowych czynności na danych, związanych z ich pozyskiwaniem, przechowywaniem i udostępnianiem. Zaliczamy SIT do systemów dużych również z uwagi na istotny w nim udział czynnika losowego, wywołującego przejściowo globalne lub lokalne zaburzenia w deterministycznie skonstruowanym modelu funkcjonalnym systemu.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS