Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Adam Łyszkowicz

Wskazówki prosto z nieba

GPS dla początkujących – część I

Od stuleci podstawowy problem geodezji sprowadza się do zagadnienia wyznaczania pozycji punktu na powierzchni Ziemi. W tym celu stosowano różne metody, ale żadna z nich nie była w stanie zapewnić precyzyjnego określenia pozycji zarówno w dzień, jak i w nocy, w dowolnych warunkach atmosferycznych i w dowolnym punkcie globu ziemskiego.

Taka sytuacja utrzymywała się do momentu powstania GPS (Global Positioning System). Formalnie nazwa systemu brzmi
NAVSTAR GPS (NAVigation Satellite Timing And Ranging Global Positioning System).
Wyznaczanie pozycji z gwiazd jest znane ludzkości od tysięcy lat, a ponieważ satelity GPS można przyjąć za sztuczne gwiazdy skonstruowane przez człowieka, tak więc GPS nie jest zupełnie nową ideą z wyjątkiem tego, że obecnie obserwator zamiast spoglądać na satelity nasłuchuje ich radiowych sygnałów. Dodatkowo należy przypomnieć, że GPS nie jest pierwszym systemem tego rodzaju. Jak wiadomo, pierwszym skutecznie działającym systemem nawigacyjnym był używany przez ponad dwadzieścia lat dopplerowski TRANSIT.
GPS został stworzony i jest używany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Podstawowym zadaniem tego systemu jest dostarczanie pozycji dla potrzeb wojsk, szczególnie w okresie prowadzenia działań wojennych. Uruchomienie tego idealnego systemu nawigacyjnego było kosztownym przedsięwzięciem. Amerykańscy podatnicy wyłożyli kwotę rzędu 10 miliardów dolarów na sfinansowanie prac dotyczących konstrukcji, uruchomienia i utrzymania w ruchu GPS.

Podstawowe składniki GPS
GPS charakteryzuje się trzema cechami, a mianowicie:
- po pierwsze, oczywistą sprawą jest, że system ten musi składać się z pewnej liczby satelitów. Ten składnik systemu zwany jest segmentem kosmicznym,
- następnie powinniśmy mieć pewność, że wszystkie satelity działają zgodnie z naszymi życzeniami. W tym celu są one śledzone i kontrolowane przez kilka stacji obserwacyjnych na Ziemi (Colorado Springs, Wyspy Wniebowstąpienia, Hawaje, wyspa Diego Garcia i stacja na atolu Kwajalein). Ten składnik systemu zwany jest segmentem kontroli,
- ostatni składnik systemu jest najprostszy – to segment użytkowników, czyli ty czytelniku, ja sam i wszyscy, którzy korzystają z GPS.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS