wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Adam Łyszkowicz

Wskazówki prosto z nieba

GPS dla początkujących – część I

Od stuleci podstawowy problem geodezji sprowadza się do zagadnienia wyznaczania pozycji punktu na powierzchni Ziemi. W tym celu stosowano różne metody, ale żadna z nich nie była w stanie zapewnić precyzyjnego określenia pozycji zarówno w dzień, jak i w nocy, w dowolnych warunkach atmosferycznych i w dowolnym punkcie globu ziemskiego.

Taka sytuacja utrzymywała się do momentu powstania GPS (Global Positioning System). Formalnie nazwa systemu brzmi
NAVSTAR GPS (NAVigation Satellite Timing And Ranging Global Positioning System).
Wyznaczanie pozycji z gwiazd jest znane ludzkości od tysięcy lat, a ponieważ satelity GPS można przyjąć za sztuczne gwiazdy skonstruowane przez człowieka, tak więc GPS nie jest zupełnie nową ideą z wyjątkiem tego, że obecnie obserwator zamiast spoglądać na satelity nasłuchuje ich radiowych sygnałów. Dodatkowo należy przypomnieć, że GPS nie jest pierwszym systemem tego rodzaju. Jak wiadomo, pierwszym skutecznie działającym systemem nawigacyjnym był używany przez ponad dwadzieścia lat dopplerowski TRANSIT.
GPS został stworzony i jest używany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Podstawowym zadaniem tego systemu jest dostarczanie pozycji dla potrzeb wojsk, szczególnie w okresie prowadzenia działań wojennych. Uruchomienie tego idealnego systemu nawigacyjnego było kosztownym przedsięwzięciem. Amerykańscy podatnicy wyłożyli kwotę rzędu 10 miliardów dolarów na sfinansowanie prac dotyczących konstrukcji, uruchomienia i utrzymania w ruchu GPS.

Podstawowe składniki GPS
GPS charakteryzuje się trzema cechami, a mianowicie:
- po pierwsze, oczywistą sprawą jest, że system ten musi składać się z pewnej liczby satelitów. Ten składnik systemu zwany jest segmentem kosmicznym,
- następnie powinniśmy mieć pewność, że wszystkie satelity działają zgodnie z naszymi życzeniami. W tym celu są one śledzone i kontrolowane przez kilka stacji obserwacyjnych na Ziemi (Colorado Springs, Wyspy Wniebowstąpienia, Hawaje, wyspa Diego Garcia i stacja na atolu Kwajalein). Ten składnik systemu zwany jest segmentem kontroli,
- ostatni składnik systemu jest najprostszy – to segment użytkowników, czyli ty czytelniku, ja sam i wszyscy, którzy korzystają z GPS.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS