wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Wrzesień 1996, Nr 9 (16) |


• Kant na nieruchomościach - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków • GUGiK w nowym Centrum • Zabić mutanta - funkcjonowanie państwowych firm w gospodarce rynkowej • Niwelatory automatyczne - porównanie najpopularniejszych instrumentów geodezyjnych • Nowe księgi wieczyste - cz. II ...

powrót

Romuald Kaczyński

Fotografia podwodna

Drogi Czytelniku! Większość z nas żyjąc w nerwowym i hałaśliwym świecie odczuwa wielką potrzebę oderwania się od codziennych spraw zawodowych (nawet najbardziej interesujących) i przeżycia zupełnie czegoś nowego. Takim cichym, pięknym światem jest świat podwodny, który polecam podczas (następnych?) wakacji..

Około 72% kuli ziemskiej jest pokryte wodą, a mimo to środowisko wodne jest mniej zbadane niż przestrzeń kosmiczna.

Płetwonurek nie zanurza się głębiej pod powierzchnię wody niż do 40-50 metrów. Jest to uwarunkowane stosowaniem aparatów do oddychania pod wodą sprężonym powietrzem. Tlen pod wyższym ciśnieniem jest silnie toksyczny, azot zaś powoduje narkozę. Jedynie mieszanki helowo-azotowo-tlenowe sterowane
komputerem pozwalają na głębsze nurkowania bez konieczności przeprowadzania długotrwałej dekompresji podczas wynurzania. Należy również dodać, że na każde 10 metrów głębokości ciśnienie zwiększa się dodatkowo o 1000 hPa (1 atmosferę).
Środowisko wodne ma również inne niż powietrze właściwości optyczne, które powodują m.in.:
- zmniejszenie ilości energii świetlnej na skutek odbicia jej części od powierzchni wody;
- selektywne pochłanianie światła przez wodę. Nurkując bez sztucznego oświetlenia obserwuje się stopniowe zanikanie barw wraz z głębokością. Już przy głębokości 10-15 m zanika barwa czerwona, a na głębokości około 40 m obiekty znajdujące się w wodzie mają jednolitą, szaroniebieską barwę;
- rozpraszanie światła w wodzie;
- zniekształcenia obrazu spowodowane m.in. różnicą współczynników załamania światła na granicy różnych ośrodków optycznych (woda, szkło, powietrze), co powoduje np. pozorne zbliżenie obserwowanych obiektów.
Poza tym większość rzek i jezior w Polsce jest zanieczyszczona, co wyklucza możliwość wykonania dobrych zdjęć podwodnych. Najbliższym i najciekawszym morzem do nurkowań jest Morze Czerwone z kolorową, piękną rafą koralową. Występuje w nim ponad 120 gatunków korali i ponad tysiąc gatunków ryb, z których 17% można spotkać jedynie tam.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS