Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1996, Nr 9 (16) |


• Kant na nieruchomościach - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków • GUGiK w nowym Centrum • Zabić mutanta - funkcjonowanie państwowych firm w gospodarce rynkowej • Niwelatory automatyczne - porównanie najpopularniejszych instrumentów geodezyjnych • Nowe księgi wieczyste - cz. II ...

powrót

Romuald Kaczyński

Fotografia podwodna

Drogi Czytelniku! Większość z nas żyjąc w nerwowym i hałaśliwym świecie odczuwa wielką potrzebę oderwania się od codziennych spraw zawodowych (nawet najbardziej interesujących) i przeżycia zupełnie czegoś nowego. Takim cichym, pięknym światem jest świat podwodny, który polecam podczas (następnych?) wakacji..

Około 72% kuli ziemskiej jest pokryte wodą, a mimo to środowisko wodne jest mniej zbadane niż przestrzeń kosmiczna.

Płetwonurek nie zanurza się głębiej pod powierzchnię wody niż do 40-50 metrów. Jest to uwarunkowane stosowaniem aparatów do oddychania pod wodą sprężonym powietrzem. Tlen pod wyższym ciśnieniem jest silnie toksyczny, azot zaś powoduje narkozę. Jedynie mieszanki helowo-azotowo-tlenowe sterowane
komputerem pozwalają na głębsze nurkowania bez konieczności przeprowadzania długotrwałej dekompresji podczas wynurzania. Należy również dodać, że na każde 10 metrów głębokości ciśnienie zwiększa się dodatkowo o 1000 hPa (1 atmosferę).
Środowisko wodne ma również inne niż powietrze właściwości optyczne, które powodują m.in.:
- zmniejszenie ilości energii świetlnej na skutek odbicia jej części od powierzchni wody;
- selektywne pochłanianie światła przez wodę. Nurkując bez sztucznego oświetlenia obserwuje się stopniowe zanikanie barw wraz z głębokością. Już przy głębokości 10-15 m zanika barwa czerwona, a na głębokości około 40 m obiekty znajdujące się w wodzie mają jednolitą, szaroniebieską barwę;
- rozpraszanie światła w wodzie;
- zniekształcenia obrazu spowodowane m.in. różnicą współczynników załamania światła na granicy różnych ośrodków optycznych (woda, szkło, powietrze), co powoduje np. pozorne zbliżenie obserwowanych obiektów.
Poza tym większość rzek i jezior w Polsce jest zanieczyszczona, co wyklucza możliwość wykonania dobrych zdjęć podwodnych. Najbliższym i najciekawszym morzem do nurkowań jest Morze Czerwone z kolorową, piękną rafą koralową. Występuje w nim ponad 120 gatunków korali i ponad tysiąc gatunków ryb, z których 17% można spotkać jedynie tam.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS