wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Wrzesień 1996, Nr 9 (16) |


• Kant na nieruchomościach - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków • GUGiK w nowym Centrum • Zabić mutanta - funkcjonowanie państwowych firm w gospodarce rynkowej • Niwelatory automatyczne - porównanie najpopularniejszych instrumentów geodezyjnych • Nowe księgi wieczyste - cz. II ...

powrót

Grzegorz Welik

Kant na nieruchomościach

Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie – powiedział wielki filozof z Królewca Immanuel Kant. Od niedawna to samo mogą sobie powtarzać właściciele warszawskich nieruchomości, wywłaszczeni w pierwszych latach powojennych przez władzę ludową.

Od 1945 r. zabierano właścicielom nieruchomości jak Polska długa i szeroka. Obecnie władze się zmieniają, ale o reprywatyzacji mowy nie ma. W myśl obowiązującej aktualnie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości byli właściciele gruntów przejętych niegdyś przez państwo lub też ich spadkobiercy mają prawo pierwokupu swojej byłej własności przeznaczonej do zbycia. Właściciele mogą kupić swoją byłą własność nie w drodze przetargu – tak jak wszyscy inni chętni – lecz z jego pominięciem. Zapłacić jednak muszą cenę rynkową ustaloną przez rzeczoznawcę. Do niedawna prawo to dotyczyło wszystkich byłych właścicieli nieruchomości z wyjątkiem wywłaszczonych z gruntów warszawskich. Winien temu dekret z 1945 r., który przyznawał wywłaszczone grunty i domy gminie Warszawa, a nie skarbowi państwa, tak jak to miało miejsce w innych częściach kraju.
Zapis o wywłaszczonych na rzecz gminy nieruchomościach wzbudził wątpliwości prawników. Były one na tyle poważne, że pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię ustawy, która by jasno określiła, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków. 16 lipca Trybunał orzekł, że właścicielom gruntów warszawskich przysługuje prawo pierwokupu (a właściwie pierwszeństwo w uzyskaniu wieczystego użytkowania, gdyż w granicach Warszawy z 1945 r. nikt nie może nabyć ziemi na własność). Przy okazji sędziowie Trybunału stwierdzili, że prawo pierwszeństwa do nabycia swojego przecież majątku ma wymiar raczej moralny niż materialny, bowiem przy zakupie nie ma żadnych ulg, tylko obowiązuje cena rynkowa.
Orzeczenie Trybunału nie wywołało euforii wśród byłych właścicieli warszawskich nieruchomości. Żeby wrócić „na swoje”, muszą bowiem kupować za ciężkie pieniądze to, co jest ich własnością.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS