Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1996, Nr 9 (16) |


• Kant na nieruchomościach - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków • GUGiK w nowym Centrum • Zabić mutanta - funkcjonowanie państwowych firm w gospodarce rynkowej • Niwelatory automatyczne - porównanie najpopularniejszych instrumentów geodezyjnych • Nowe księgi wieczyste - cz. II ...

powrót

Opracowanie redakcji

Czy warszawskie metro potrzebuje geodetów?

Nagroda II stopnia ministra budownictwa dla geodetów z metra

Pracownicy Działu Geodezji Metra 5 lipca dowiedzieli się o przyznaniu im przez ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa nagrody II stopnia w konkursie na wybitne osiągnięcia twórcze. Oficjalnie jest to nagroda za „technologię geodezyjnej obsługi budowy pierwszej linii metra w Warszawie”. Co to jednak oznacza w praktyce?

Budowa metra ciągnie się od 1982 r. I chociaż pierwszy odcinek oddano do użytku w kwietniu 1995 r., wydaje się, że ciągle jeszcze większa część inwestycji pozostaje w sferze projektów. Obecność geodetów na budowie niezbędna była od samego początku. W czasie największego nasilenia prac budowlanych oraz związanych z układaniem torów w pionie geodezji Generalnej Dyrekcji Budowy Metra pracowało 25 inżynierów, zaś 120 inżynierów i techników zatrudniały firmy geodezyjne pracujące na zlecenie. Zasięg budowy zbliżał się w pewnym momencie do 17 km (od Kabat do Dworca Gdańskiego), a w kraju brakowało podobnych doświadczeń (od 20 lat nikt nie budował tuneli metodą tarczową). Jedną z podstawowych zasad w całym okresie budowy była odpowiedzialność głównego geodety metra za geometrię tunelu i układu torowego. Pion geodezji prowadzi Geodezyjny Plan Generalny, wykonuje pomiary kontrolne (lub w miarę potrzeb zleca wybrane pomiary do przedsiębiorstw geodezyjnych) i wreszcie zespół inspektorów tego pionu ponosi odpowiedzialność za prace geodezyjne zlecane różnym wykonawcom. Do tego dochodzi konieczność śledzenia procesu deformacji budowli i otoczenia oraz konieczność bezwzględnego spełnienia założonych w projekcie tolerancji.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS