wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Wrzesień 1996, Nr 9 (16) |


• Kant na nieruchomościach - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków • GUGiK w nowym Centrum • Zabić mutanta - funkcjonowanie państwowych firm w gospodarce rynkowej • Niwelatory automatyczne - porównanie najpopularniejszych instrumentów geodezyjnych • Nowe księgi wieczyste - cz. II ...

powrót

Opracowanie redakcji

Czy warszawskie metro potrzebuje geodetów?

Nagroda II stopnia ministra budownictwa dla geodetów z metra

Pracownicy Działu Geodezji Metra 5 lipca dowiedzieli się o przyznaniu im przez ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa nagrody II stopnia w konkursie na wybitne osiągnięcia twórcze. Oficjalnie jest to nagroda za „technologię geodezyjnej obsługi budowy pierwszej linii metra w Warszawie”. Co to jednak oznacza w praktyce?

Budowa metra ciągnie się od 1982 r. I chociaż pierwszy odcinek oddano do użytku w kwietniu 1995 r., wydaje się, że ciągle jeszcze większa część inwestycji pozostaje w sferze projektów. Obecność geodetów na budowie niezbędna była od samego początku. W czasie największego nasilenia prac budowlanych oraz związanych z układaniem torów w pionie geodezji Generalnej Dyrekcji Budowy Metra pracowało 25 inżynierów, zaś 120 inżynierów i techników zatrudniały firmy geodezyjne pracujące na zlecenie. Zasięg budowy zbliżał się w pewnym momencie do 17 km (od Kabat do Dworca Gdańskiego), a w kraju brakowało podobnych doświadczeń (od 20 lat nikt nie budował tuneli metodą tarczową). Jedną z podstawowych zasad w całym okresie budowy była odpowiedzialność głównego geodety metra za geometrię tunelu i układu torowego. Pion geodezji prowadzi Geodezyjny Plan Generalny, wykonuje pomiary kontrolne (lub w miarę potrzeb zleca wybrane pomiary do przedsiębiorstw geodezyjnych) i wreszcie zespół inspektorów tego pionu ponosi odpowiedzialność za prace geodezyjne zlecane różnym wykonawcom. Do tego dochodzi konieczność śledzenia procesu deformacji budowli i otoczenia oraz konieczność bezwzględnego spełnienia założonych w projekcie tolerancji.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS