wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Wrzesień 1996, Nr 9 (16) |


• Kant na nieruchomościach - Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, jak traktować wywłaszczonych warszawiaków • GUGiK w nowym Centrum • Zabić mutanta - funkcjonowanie państwowych firm w gospodarce rynkowej • Niwelatory automatyczne - porównanie najpopularniejszych instrumentów geodezyjnych • Nowe księgi wieczyste - cz. II ...

powrót

Opracowanie redakcji

Główny Urząd Geodezji w nowym Centrum

Po ponad dwóch miesiącach prac nad rządową propozycją 21 czerwca Sejm uchwalił pakiet ustaw reformujących Administracyjno-Gospodarcze Centrum Rządu.

W praktyce oznaczało to między innymi ponad 70 nowelizacji ustaw prawa materialnego, silny urząd premiera oraz likwidację wielu resortów przy jednoczesnym utworzeniu innych. Nowym ministerialnym urzędom nadano jednolitą strukturę organizacyjną i jasno określone uprawnienia (likwidacja sporów kompetencyjnych!). Pakiet czekała teraz przeprawa w Senacie. Pomimo nacisków rządu Senat na pierwszym posiedzeniu z powodu wielkiej liczby poprawek zgłoszonych przez komisje nie zajął stanowiska w sprawie reformy. Debatę i głosowania przesunięto na następne posiedzenie i dopiero 11 lipca rozpatrzono ustawy reformujące Centrum. Senatorowie dwie ustawy zaakceptowali, wobec dwóch nie zajęli stanowiska, do pozostałych wnieśli ok. 120 poprawek.
8 sierpnia Sejm rozważył senackie poprawki – mógł je odrzucić bezwzględną większością głosów. Posłowie w większości przypadków skorzystali z tej możliwości i odrzucili między innymi poprawkę ograniczającą uprawnienia premiera, czyli wrócili do pierwotnej wersji zapisu znoszącego ustawową podstawę działania ministrów, tak by premier sam mógł formułować zadania dla swoich ministrów. Część poprawek jednak przyjęto, np. senacką wersję dymisjonowania wiceministrów, wojewodów i wicewojewodów. Nie będą oni automatycznie odchodzić przy okazji dymisji premiera, ale w ciągu 3 miesięcy
nowy premier będzie decydował o ich odwołaniu bądź pozostawieniu na stanowisku. Najwięcej, bo aż 56, poprawek Senatu dotyczyło ustawy o zmianie niektórych ustaw normujących funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS