wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1996, Nr 8 (15) |


• Tachimetry elektroniczne - porównanie instrumentów typu total station • Nowe księgi wieczyste - cz. I • Jakie uprawniania dla uprawnionego – Departament Katastru, Geodezji i Kartografii interpretuje przepisy prawa • Umowy cywilne – prawnik radzi • Budować solidne i tanie fundamenty – modernizacja ...

powrót

Jakie uprawnienia dla uprawnionego?

Departament Katastru, Geodezji i Kartografii interpretuje.
Im więcej geodetów uprawnionych tym więcej wątpliwości dotyczących ich praw i obowiązków. Czytelnicy często proszą nas o pomoc w interpretacji obowiązujących przepisów, a my szukamy wsparcia merytorycznego w Departamencie Katastru, Geodezji i Kartografii, gdzie spotykamy się i życzliwym zainteresowaniem głównego specjalisty kierującego stanowiskiem ds. zawodowych Zbigniewa Baranowskiego.

Tym razem kontrowersje wzbudziło wykonywanie map do celów prawnych oraz zgłaszanie prac geodezyjnych dotyczących rozgraniczania i podziałów nieruchomości. – Zwracam się z uprzejmą prośbą - pisze czytelnik z Brodnicy – o udzielenie nam informacji, czy w ramach prowadzonej działalności i posiadanych uprawnień możemy wykonywać dokumenty przewłaszczeniowe i wydawać zamawiającemu po poświadczeniu przez organ prowadzący ewidencję gruntów.

W załączeniu przesłano kopię zaświadczenia (wydanego 16.07.1985 r.) stwierdzającego posiadanie przez naszego czytelnika kwalifikacji zawodowych w zakresie:
1) pomiary sytuacyjno-wysokościowe i opracowanie ich wyników,
2) rozgraniczenia i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych,
3) geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne.

Departament Katastru, Geodezji i Kartografii ustosunkował się do zagadnienia w następujący sposób:
1. Wymienione w piśmie zaświadczenie stwierdza, że pan X posiada kwalifikacje zawodowe w trzech zakresach, w tym także w zakresie rozgraniczania i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych. W ramach tych wszelkich dokumentów geodezyjnych służących celom zbywania i nabywania nieruchomości.
2. Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wykonywanie czynności związane z rozgraniczaniem nieruchomości, a także prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych jest zaliczone do samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii i w zawiązku z tym prace te winny być wykonywane bezpośrednio przez geodetów uprawnionych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS