wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1996, Nr 8 (15) |


• Tachimetry elektroniczne - porównanie instrumentów typu total station • Nowe księgi wieczyste - cz. I • Jakie uprawniania dla uprawnionego – Departament Katastru, Geodezji i Kartografii interpretuje przepisy prawa • Umowy cywilne – prawnik radzi • Budować solidne i tanie fundamenty – modernizacja ...

powrót

Karwowski Zygmunt

Harce wokół samorządu gospodarczego

Gdyby ustawa o samorządzie gospodarczym w obecnym kształcie została uchwalona przez Sejm, spowodowałoby to praktycznie likwidację branżowych organizacji samorządowych, zaś jedynym elementem jednoczącym na szczeblu regionalnym działające firmy byłyby płacone podatki.

Ostatnie miesiące zapisały się w tzw. środkach masowej komunikacji, szeregiem artykułów i audycji o przygotowywanym, rzekomo przez grupę posłów, projekcie ustawy o samorządzie gospodarczym. W miejscu tym należy przypomnieć, że istnieje już, uchwalona 30 maja 1989 r., ustawa o izbach gospodarczych, w zasadzie spełniająca oczekiwania firm i dająca możliwość środowiskom gospodarczym wyrażania opinii o sprawach dotyczących działalności gospodarczej i wpływania na warunki funkcjonowania w gospodarce rynkowej. W tym miejscu należy przypomnieć, że istnieje już. Uchwalona 30 maja 1989 r., ustawa o izbach gospodarczych, w zasadzie spełniająca oczekiwaniu firm i dająca możliwość środowiskom gospodarczym wyrażania opinii o sprawach dotyczących działalności gospodarczej i wpływania na warunki funkcjonowania w gospodarce rynkowej. Jest sprawą oczywistą. że projektowana ustawa żywo obchodzi wszystkich przedsiębiorców, gdyż jej postanowienia dotyczą wszystkich polskich firm działających w kraju. Według ostatniej (?) wersji projektu ustawy (przygotowywanej zresztą od około trzech lat) organizacjami samorządu gospodarczego mają być:
- izby przemysłowo-handlowe,
- cechy i izby rzemieślnicze,
- zrzeszenia handlu i usług,
- zrzeszenia transportu i… (dopisana ostatniej chwili)
- izba budownictwa.
To nieoczekiwane wyróżnienie izby budownictwa budzi wiele refleksji, w tym między innymi i taką. iż siła lobby budowlanego jest odwrotnie proporcjonalna do osiągnięć budownictwa (mieszkaniowego zwłaszcza) lat ostatnich.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS