wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1996, Nr 5 (12) |


• EUREF – nowy układ współrzędnych i jego związek z WGS84 • Projekt PHARE - do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz eksperta zatrudnionego w PIUZ dzisława Kurczyńskiego • SIT w warunkach szczególnych - Górnośląski System Informacji o Terenie • Testujemy LandMAP • GEONET z pozycji ...

powrót

Marian Skorupka

Pasy drogowe autostrad i ich prawna interpretacja

Rozpoczęcie Programu Budowy Autostrad spowodowało, że konieczne stały się nowe uregulowania prawne umożliwiające jego realizację. Taką rolę spełnia uchwalona 27 października 1994 r. ustawa o autostradach płatnych. W ustawie tej, w rozdziale 5 dotyczącym nabywania nieruchomości pod autostrady, występuje pojęcie pasa drogowego autostrady. Wprowadzenie tego pojęcia bez jego zdefiniowania spowoduje prawdopodobnie pewne komplikacje w procesie nabywania nieruchomości pod budowę autostrad, jednakże te problemy są dopiero przed nami.

Okazało się jednak, iż wyjaśnienie pojęcia pas drogowy autostrady celowe jest już na etapie prac związanych z lokalizowaniem autostrad. Było ono różnie interpretowane przez poszczególnych projektantów autostrad. Sytuacja taka spowodowała konieczność ujednolicenia rozumienia tego pojęcia i nadania mu takiego znaczenia, które zostałoby zaakceptowane zarówno od strony technicznej, jak i prawnej.

Wbrew pozorom uregulowanie znaczenia pojęcia pasa drogowego autostrady w aspekcie prawnym jest znacznie ważniejsze niż w aspekcie technicznym, chociażby ze względu na konstrukcję prawną procesu nabywania nieruchomości, zgodną z ustawą o autostradach płatnych. Przewiduje ono znacznie efektywniejszy sposób pozyskiwania nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe autostrad niż przeznaczonych na cele budowy autostrad. Aktualnie trwają prace nad przygotowywaniem procesu nabywania nieruchomości pod autostrady, zatem niezbędne staje się określenie pojęcia pasa drogowego autostrady wprowadzonego, ale nie zdefiniowanego w ustawie o autostradach płatnych, tym bardziej że nie
występuje ono w żadnym innym przepisie prawnym.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS