Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1996, Nr 5 (12) |


• EUREF – nowy układ współrzędnych i jego związek z WGS84 • Projekt PHARE - do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz eksperta zatrudnionego w PIUZ dzisława Kurczyńskiego • SIT w warunkach szczególnych - Górnośląski System Informacji o Terenie • Testujemy LandMAP • GEONET z pozycji ...

powrót

Danuta Słońska, Ewa Jerczyńska

Koniec z zamrażaniem

Plan zagospodarowania przestrzennego a budżet gminy.
Skończyły się możliwości zamrażania terenu na potrzeby realizacji przyszłych zadań publicznych, jak dotychczas kosztem ich właścicieli. Tereny przeznaczone na takie cele (np. drogi, obiekty infrastruktury technicznej), w okresie 6 miesięcy po zatwierdzeniu planu, muszą byś wykupione po cenach rynkowych od ich dotychczasowych właścicieli.

Reguły gospodarki rynkowej, powszechne uznanie prawa własności oraz zasady samorządności terytorialnej zdeterminowały nową filozofię gospodarowania w przestrzeni. 1 stycznia 1995 roku weszła w życie Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 89, poz. 415). Określa ona zakres oraz sposoby postępowania w sprawach przeznaczenia terenów na określone cele i ustalenie zasad ich zagospodarowania. Podając zasady kształtowania i realizacji polityki przestrzennej państwa ustawa ta precyzuje instytucjonalne podmioty gospodarki przestrzennej uczestniczące w tym procesie. Zgodnie z założeniem, że rozwój zagospodarowania przestrzennego odbywa się na obszarze gmin, ustawa przyjmuje planowanie przestrzenne na poziomie lokalnym jako główny instrument kształtowania ładu przestrzennego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest przepisem gminnym i jednym z podstawowych narzędzi w działalności samorządu terytorialnego. Plan zagospodarowania przestrzennego jest tym szczególnym rodzajem planu, którego działanie w terenie ujawnia się dopiero z chwilą zaistnienia potencjalnych inwestorów dążących do zmian sposobu zagospodarowania i użytkowania terenu. Można więc przyjąć, że najlepszy nawet plan zagospodarowania przestrzennego pozostanie tylko dokumentem, jeśli nie będzie mu towarzyszyć chęć inwestowania.
Z drugiej jednak strony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stwarza ofertę terenową dla potencjalnych inwestorów. Jest to właśnie ofertowa funkcja planu. W dzisiejszych czasach poszukiwania kapitału, kredytów, inwestorów
aktywizujących rozwój gmin ta ofertowa funkcja planu nabiera specjalnego znaczenia w działalności promocyjnej gminy. Oferta terenowa i gospodarcza gminy uczestniczy bowiem w swoistym przetargu na zdobywanie środków, kredytów, inwestorów, a także i dotacji.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS