wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1996, Nr 5 (12) |


• EUREF – nowy układ współrzędnych i jego związek z WGS84 • Projekt PHARE - do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz eksperta zatrudnionego w PIUZ dzisława Kurczyńskiego • SIT w warunkach szczególnych - Górnośląski System Informacji o Terenie • Testujemy LandMAP • GEONET z pozycji ...

powrót

Danuta Słońska, Ewa Jerczyńska

Koniec z zamrażaniem

Plan zagospodarowania przestrzennego a budżet gminy.
Skończyły się możliwości zamrażania terenu na potrzeby realizacji przyszłych zadań publicznych, jak dotychczas kosztem ich właścicieli. Tereny przeznaczone na takie cele (np. drogi, obiekty infrastruktury technicznej), w okresie 6 miesięcy po zatwierdzeniu planu, muszą byś wykupione po cenach rynkowych od ich dotychczasowych właścicieli.

Reguły gospodarki rynkowej, powszechne uznanie prawa własności oraz zasady samorządności terytorialnej zdeterminowały nową filozofię gospodarowania w przestrzeni. 1 stycznia 1995 roku weszła w życie Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 89, poz. 415). Określa ona zakres oraz sposoby postępowania w sprawach przeznaczenia terenów na określone cele i ustalenie zasad ich zagospodarowania. Podając zasady kształtowania i realizacji polityki przestrzennej państwa ustawa ta precyzuje instytucjonalne podmioty gospodarki przestrzennej uczestniczące w tym procesie. Zgodnie z założeniem, że rozwój zagospodarowania przestrzennego odbywa się na obszarze gmin, ustawa przyjmuje planowanie przestrzenne na poziomie lokalnym jako główny instrument kształtowania ładu przestrzennego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest przepisem gminnym i jednym z podstawowych narzędzi w działalności samorządu terytorialnego. Plan zagospodarowania przestrzennego jest tym szczególnym rodzajem planu, którego działanie w terenie ujawnia się dopiero z chwilą zaistnienia potencjalnych inwestorów dążących do zmian sposobu zagospodarowania i użytkowania terenu. Można więc przyjąć, że najlepszy nawet plan zagospodarowania przestrzennego pozostanie tylko dokumentem, jeśli nie będzie mu towarzyszyć chęć inwestowania.
Z drugiej jednak strony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stwarza ofertę terenową dla potencjalnych inwestorów. Jest to właśnie ofertowa funkcja planu. W dzisiejszych czasach poszukiwania kapitału, kredytów, inwestorów
aktywizujących rozwój gmin ta ofertowa funkcja planu nabiera specjalnego znaczenia w działalności promocyjnej gminy. Oferta terenowa i gospodarcza gminy uczestniczy bowiem w swoistym przetargu na zdobywanie środków, kredytów, inwestorów, a także i dotacji.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS