wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1996, Nr 5 (12) |


• EUREF – nowy układ współrzędnych i jego związek z WGS84 • Projekt PHARE - do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz eksperta zatrudnionego w PIUZ dzisława Kurczyńskiego • SIT w warunkach szczególnych - Górnośląski System Informacji o Terenie • Testujemy LandMAP • GEONET z pozycji ...

powrót

Opracowanie redakcji

Wspólna Europa

Budowanie większej, demokratycznej rodziny narodów prowadzące do wzrostu ogólnego dobrobytu i bezpieczeństwa – oto wizja, którą Unia Europejska dzieli ze swoimi sąsiadami z Europy Wschodniej i Środkowej. Panuje przekonanie, że cel ten można osiągnąć przez ściślejszą integrację polityczną, gospodarczą i kulturalną, opartą na wspólnych wartościach oraz na wzajemnym zrozumieniu.

W latach 1945-89 państwa Europy Wschodniej i Środkowej, zamknięte wewnątrz systemu kontroli politycznej i gospodarczej znalazły się poza głównym nurtem przemian zachodzących w Europie. Obecnie chęć nadążenia za tymi przemianami wymusza potrzebę przebudowy gospodarki w każdym z tych państw. Również Unia Europejska jest świadoma wielkiej wagi procesów zastępowania w tych krajach gospodarki centralnie planowanej gospodarką rynkową i dlatego stara się je wspierać między innymi za pomocą dotacji pieniężnych. Unia Europejska rozwija z krajami partnerskimi stosunki polityczne i handlowe, zawierając układy o handlu i współpracy oraz układy o stowarzyszeniu (tzw. Układy Europejskie).
Przewidują one wsparcie w zakresie bilansu płatniczego, pomoc humanitarną oraz przekazywanie kapitału inwestycyjnego za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Co to jest PHARE?
W lipcu 1989 r. w czasie paryskiego szczytu siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata podjęto decyzję o przyznaniu pomocy ekonomicznej Polsce i Węgrom, aby w ten sposób wesprzeć historyczne przemiany dokonujące się w naszych państwach (stąd nazwa programu PHARE).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS