wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1996, Nr 5 (12) |


• EUREF – nowy układ współrzędnych i jego związek z WGS84 • Projekt PHARE - do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz eksperta zatrudnionego w PIUZ dzisława Kurczyńskiego • SIT w warunkach szczególnych - Górnośląski System Informacji o Terenie • Testujemy LandMAP • GEONET z pozycji ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Polska w kolorze

Projekt PHARE System Informacji o Terenie.
Podążając śladem zainteresowań naszych czytelników, składam wizytę w Zespole Wdrażającym Projekt (PIU) „System Informacji o Terenie – PL 9206”, usytuowanym przy Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a praktycznie przy Departamencie Katastru, Geodezji i Kartografii. Program finansowany jest ze środków PHARE w wyniku umowy podpisanej 30 września 1993 r. przez ministra Andrzeja Bratkowskiego oraz 9 listopada 1993 r. przez przedstawiciela Unii Europejskiej Sir Leona Brittana. Zarządzającym projektem (PAO) jest Główny Geodeta Kraju. Do rozmowy udało mi się zaprosić wicedyrektora Departamentu KGiK i jednocześnie dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz Zdzisława Kurczyńskiego – eksperta zatrudnionego w PIU.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: W prasie czyta się zwykle: „Polski rząd zawarł z Unią Europejską umowę...” itd. Jak to się praktycznie dzieje, że wysokie umawiające się strony dostrzegają akurat problem modernizacji krajowego Systemu Informacji o Terenie?

Konrad Pirwitz: W twardej walce wszystkich ze wszystkimi, której stawką są pieniądze pomocy zagranicznej, cudów nie ma. Trzeba mieś dobry, racjonalnie uzasadniony pomysł i trzeba potrafić przekonać do niego przede wszystkim pełnomocnika rządu ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. Jak już to się uda – a konkurencja jest poważna – pozostają jeszcze na placu boju urzędnicy i eksperci Brukseli, a w końcu głosowanie nad projektem w odpowiedniej komisji Unii. W takiej komisji reprezentowanych jest kilkanaście państw członkowskich, z reguły o różnych preferencjach. W naszym przypadku takie głosowanie odbyło się 7 grudnia 1992 roku. Dopiero jego pozytywny wynik był podstawą do zawarcia szczegółowej umowy w ramach szerszego Porozumienia Ramowego na lata 1992-97 rządu RP i Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, nic się samo nie dzieje, a geodezja i kartografia raczej nie należą do dziedzin szczególnego zainteresowania naszego rządu.

Czy to Panu zawdzięczamy ten sukces w międzyresortowej konkurencji?

KP: W tym przypadku odpowiedź nie nastręcza akurat żadnych trudności. Zarówno inicjatywa, przygotowanie merytorycznego załącznika do Memorandum Finansowego projektu, jak i jego forsowanie są bezsporną zasługą dyrektora Remigiusza Piotrowskiego. On też kieruje całością przedsięwzięcia. Moja rola polega na kierowaniu pracami Zespołu Wdrażającego Projekt i codziennej, żmudnej walce z biurokracją brukselską. Chciałbym jedynie podkreślić, że wykonuję te zadania w ramach moich obowiązków służbowych, a więc w przeciwieństwie do pozostałych członków zespołu nie jestem opłacany ze środków PHARE.

Czy mógłby Pan przybliżyć nieco naszym czytelnikom główne cele projektu?

KP: Najogólniej można powiedzieć, że projekt PL 9206 jest realizacją idei zawartych w dokumencie MGPiB z 1992 roku pod tytułem: „System Informacji o Terenie – Program Modernizacji”. Założono tam, że w zakresie zasilania krajowego Systemu Informacji o Terenie preferowane będą fotogrametryczne metody pozyskiwania danych. Jak wiadomo, nie ma fotogrametrii bez zdjęć lotniczych.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS