Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1996, Nr 5 (12) |


• EUREF – nowy układ współrzędnych i jego związek z WGS84 • Projekt PHARE - do rozmowy zaprosiliśmy dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz eksperta zatrudnionego w PIUZ dzisława Kurczyńskiego • SIT w warunkach szczególnych - Górnośląski System Informacji o Terenie • Testujemy LandMAP • GEONET z pozycji ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Polska w kolorze

Projekt PHARE System Informacji o Terenie.
Podążając śladem zainteresowań naszych czytelników, składam wizytę w Zespole Wdrażającym Projekt (PIU) „System Informacji o Terenie – PL 9206”, usytuowanym przy Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a praktycznie przy Departamencie Katastru, Geodezji i Kartografii. Program finansowany jest ze środków PHARE w wyniku umowy podpisanej 30 września 1993 r. przez ministra Andrzeja Bratkowskiego oraz 9 listopada 1993 r. przez przedstawiciela Unii Europejskiej Sir Leona Brittana. Zarządzającym projektem (PAO) jest Główny Geodeta Kraju. Do rozmowy udało mi się zaprosić wicedyrektora Departamentu KGiK i jednocześnie dyrektora programu Konrada Pirwitza oraz Zdzisława Kurczyńskiego – eksperta zatrudnionego w PIU.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: W prasie czyta się zwykle: „Polski rząd zawarł z Unią Europejską umowę...” itd. Jak to się praktycznie dzieje, że wysokie umawiające się strony dostrzegają akurat problem modernizacji krajowego Systemu Informacji o Terenie?

Konrad Pirwitz: W twardej walce wszystkich ze wszystkimi, której stawką są pieniądze pomocy zagranicznej, cudów nie ma. Trzeba mieś dobry, racjonalnie uzasadniony pomysł i trzeba potrafić przekonać do niego przede wszystkim pełnomocnika rządu ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. Jak już to się uda – a konkurencja jest poważna – pozostają jeszcze na placu boju urzędnicy i eksperci Brukseli, a w końcu głosowanie nad projektem w odpowiedniej komisji Unii. W takiej komisji reprezentowanych jest kilkanaście państw członkowskich, z reguły o różnych preferencjach. W naszym przypadku takie głosowanie odbyło się 7 grudnia 1992 roku. Dopiero jego pozytywny wynik był podstawą do zawarcia szczegółowej umowy w ramach szerszego Porozumienia Ramowego na lata 1992-97 rządu RP i Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, nic się samo nie dzieje, a geodezja i kartografia raczej nie należą do dziedzin szczególnego zainteresowania naszego rządu.

Czy to Panu zawdzięczamy ten sukces w międzyresortowej konkurencji?

KP: W tym przypadku odpowiedź nie nastręcza akurat żadnych trudności. Zarówno inicjatywa, przygotowanie merytorycznego załącznika do Memorandum Finansowego projektu, jak i jego forsowanie są bezsporną zasługą dyrektora Remigiusza Piotrowskiego. On też kieruje całością przedsięwzięcia. Moja rola polega na kierowaniu pracami Zespołu Wdrażającego Projekt i codziennej, żmudnej walce z biurokracją brukselską. Chciałbym jedynie podkreślić, że wykonuję te zadania w ramach moich obowiązków służbowych, a więc w przeciwieństwie do pozostałych członków zespołu nie jestem opłacany ze środków PHARE.

Czy mógłby Pan przybliżyć nieco naszym czytelnikom główne cele projektu?

KP: Najogólniej można powiedzieć, że projekt PL 9206 jest realizacją idei zawartych w dokumencie MGPiB z 1992 roku pod tytułem: „System Informacji o Terenie – Program Modernizacji”. Założono tam, że w zakresie zasilania krajowego Systemu Informacji o Terenie preferowane będą fotogrametryczne metody pozyskiwania danych. Jak wiadomo, nie ma fotogrametrii bez zdjęć lotniczych.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama