Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1995, Nr 7 (7) |


• O współpracy europejskiej rozmawiają prof. Jerzy Gaździcki i Zbigniew Leszczewicz • Dobry geodeta dobrym prawnikiem - z wiceministrem sprawiedliwości Bohdanem Zdziennickim rozmawia Włodzimierz Kunach • Uwagi do instrukcji K-1 • Krajowy system informacji o terenie - koordynacja w zakresie ewidencji uzbrojenia terenu • ...

powrót

Wudarski Stanisław

Uwagi do instrukcji K-1

System Informacji o Terenie – podstawowa mapa kraju

Żywiołowy rozwój informatyki posiada pewną specyfikę, która charakteryzuje się tym, że przepisy sposobu wykonywania map dające redaktorom i kreślarzom pewna swobodę w interpretacji zjawisk przyrodniczych (przy przenoszeniu no papier) nie sprawdzają się wtedy, gdy trzeba zastosować narzędzia informatyczne. Konieczne jest ujęcie tych zjawisk w jednoznaczną formułę matematyczną po to, by identycznie były interpretowane przez różne systemy. W tym świetle nie może być wątpliwości, że nowa instrukcja uwzględniająca specyfikę informatyki jest niezbędna.

Założenia oceny przedmiotowej instrukcji
Olbrzymi zasób materiałów w postaci map i zgromadzonej dokumentacji (olbrzymi, tzn. wyrażający się latami pracy tysięcy geodetów), dający się przeliczyć na konkretne walory złotowe, który w perspektywie powinien przyjąć formę zapisu cyfrowego, charakteryzuje się wielką bezwładnością. W związku z tym należy:
1. ocenić skutki finansowe, jakie niosą w sobie zapisy w poszczególnych paragrafach instrukcji K-1;
2. zastosować analizę wartości (ogólnie - jak osiągnąć zamierzony efekt przy minimalnych nakładach);
3. pamiętać, że powinien powstać nowoczesny produkt na dobrym poziomie europejskim.
Powyższe uwagi przyjęto dla oceny przedmiotowej instrukcji.

Uwagi ogólne
1. Układ graficzny instrukcji jest mało przejrzysty i mocno rozbudowany powtarzającymi się (na każdej stronie) tymi samymi informacjami graficznymi i opisowymi. Brakuje natomiast w niektórych miejscach opisu dotyczącego CZĘŚCI i DZIAŁU. Również brak przykładowych fragmentów mapy zasadniczej, wykreślonych według tej instrukcji, nie podnosi jej walorów użytkowych.
2. Odnoszę wrażenie, że w proponowanych nowych znakach (zmienionych w stosunku do K-1) celowo nie wykorzystano (12 przedsiębiorstw geodezyjnych), jak np. sposób przedstawienia budynku, latarni ulicznych, użytków czy małej architektury.
3. Oceniam, że zbudowanie kompletnego oprogramowania będącego w zgodzie z wymaganiami instrukcji (szczególnie §41, 42, 43, 44) będzie bardzo pracochłonne, a wykonanie wszystkich postanowień, np. §41, punkt 3 i innych przedstawionych w niniejszym opracowaniu, może stawić pod znakiem zapytania sens wprowadzenia w życie przedmiotowej instrukcji.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS