Wudarski Stanisław
Uwagi do instrukcji K-1
System Informacji o Terenie – podstawowa mapa kraju
|
Żywiołowy rozwój informatyki posiada pewną specyfikę, która charakteryzuje się tym, że przepisy sposobu wykonywania map dające redaktorom i kreślarzom pewna swobodę w interpretacji zjawisk przyrodniczych (przy przenoszeniu no papier) nie sprawdzają się wtedy, gdy trzeba zastosować narzędzia informatyczne. Konieczne jest ujęcie tych zjawisk w jednoznaczną formułę matematyczną po to, by identycznie były interpretowane przez różne systemy. W tym świetle nie może być wątpliwości, że nowa instrukcja uwzględniająca specyfikę informatyki jest niezbędna.
Założenia oceny przedmiotowej instrukcji Olbrzymi zasób materiałów w postaci map i zgromadzonej dokumentacji (olbrzymi, tzn. wyrażający się latami pracy tysięcy geodetów), dający się przeliczyć na konkretne walory złotowe, który w perspektywie powinien przyjąć formę zapisu cyfrowego, charakteryzuje się wielką bezwładnością. W związku z tym należy: 1. ocenić skutki finansowe, jakie niosą w sobie zapisy w poszczególnych paragrafach instrukcji K-1; 2. zastosować analizę wartości (ogólnie - jak osiągnąć zamierzony efekt przy minimalnych nakładach); 3. pamiętać, że powinien powstać nowoczesny produkt na dobrym poziomie europejskim. Powyższe uwagi przyjęto dla oceny przedmiotowej instrukcji.
Uwagi ogólne 1. Układ graficzny instrukcji jest mało przejrzysty i mocno rozbudowany powtarzającymi się (na każdej stronie) tymi samymi informacjami graficznymi i opisowymi. Brakuje natomiast w niektórych miejscach opisu dotyczącego CZĘŚCI i DZIAŁU. Również brak przykładowych fragmentów mapy zasadniczej, wykreślonych według tej instrukcji, nie podnosi jej walorów użytkowych. 2. Odnoszę wrażenie, że w proponowanych nowych znakach (zmienionych w stosunku do K-1) celowo nie wykorzystano (12 przedsiębiorstw geodezyjnych), jak np. sposób przedstawienia budynku, latarni ulicznych, użytków czy małej architektury. 3. Oceniam, że zbudowanie kompletnego oprogramowania będącego w zgodzie z wymaganiami instrukcji (szczególnie §41, 42, 43, 44) będzie bardzo pracochłonne, a wykonanie wszystkich postanowień, np. §41, punkt 3 i innych przedstawionych w niniejszym opracowaniu, może stawić pod znakiem zapytania sens wprowadzenia w życie przedmiotowej instrukcji.
Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|