Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1995, Nr 6 (6) |


• Remigiusz Piotrowski w kwestii sposobu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego • Niwelatory cyfrowe - zestawienie • Mapy w projektowaniu autostrad • Pomiary wysokościowe w inwentaryzacjach architektonicznych • To widać z samolotu - numeryczne mapy tematyczne tworzone na podstawie interpretacji ...

powrót

Florian Romanowski, Andrzej Pawlaczyk, Sławomir Świderski, Adam Augustynowicz

Numeryczna mapa marzeń

Opracowania numeryczne w projektowaniu autostrad

Sloganem, często nadużywanym w stosunku do map numerycznych, jest określanie ich jako bezskalowe. Jest to prawdziwe tylko i wyłącznie, jeśli chodzi o zwykłą możliwość powiększania lub pomniejszania rysunku do dowolnych bez mała rozmiarów, ale nie ma to nic wspólnego z opracowaniami geodezyjnymi, które oprócz obiektów powierzchniowych, liniowych czy punktowych, odzwierciedlających szczegóły terenowe, zawierają także elementy opisowe, symbole i znaki umowne, czyli całą redakcję mapy.

Szeroki program budowy autostrad w Polsce nasuwa nieodparcie wniosek, aby wykorzystywać w toku prac studialnych, na etapie wstępnych projektów i dokumentacji technicznej, dostępne aktualnie najnowsze techniki inżynierskie. Podstawą w trakcie wykonywania wyżej wymienionych opracowań jest mapa. Skale map są różne dla poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Ale niezależnie od nich, mapy w każdej postaci i na każdym etapie inwestycji powinny być aktualne, zawierać informacje niezbędne dla kolejnych faz opracowań, z możliwością elastycznego ich wyboru do edycji dla potrzeb wszystkich uczestników zadania. Do tej pory uzyskanie materiałów kartograficznych, spełniających opisane wyżej warunki, było w praktyce niemożliwe. Głównie z powodu szybkiej ich dezaktualizacji w czasie trwania inwestycji i niewydolnych (ręcznych) systemów rejestrowania zmian, i to zarówno w terenie, jak i w czasie obróbki materiałów polowych w warunkach kameralnych, a także braku możliwości efektywnego przetwarzania pozyskanych danych w celu uzyskania potrzebnych materiałów graficznych w krótkim czasie. Obecnie jest szansa na uzyskanie „mapy marzeń” dla projektantów, wykonawców oraz do eksploatacji dróg poprzez wykorzystanie technik cyfrowych. Wymaga to stworzenia odpowiedniego projektu takiej mapy, systemu jej zasilania, zabezpieczania i archiwizacji oraz oprogramowania do zarządzania zgromadzoną informacją.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS