Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1995, Nr 6 (6) |


• Remigiusz Piotrowski w kwestii sposobu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego • Niwelatory cyfrowe - zestawienie • Mapy w projektowaniu autostrad • Pomiary wysokościowe w inwentaryzacjach architektonicznych • To widać z samolotu - numeryczne mapy tematyczne tworzone na podstawie interpretacji ...

powrót

Krzysztof Iwaszko

Warto ułatwić sobie życie

Pomiary wysokościowe w inwentaryzacjach architektonicznych

Artykuł niniejszy jest efektem doświadczeń zebranych w trakcie pomiarów (inwentaryzacji) obiektów handlowo-magazynowych i kamienic wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku, które w ostatnim okresie są przedmiotem częstych prac renowacyjnych i modernizacyjnych. Celem artykułu nie jest omówienie całej technologii pomiaru [4], a jedynie przedstawienie kilku wybranych aspektów, których zastosowanie może w znaczący sposób uprościć i przyśpieszyć prace prowadzone w podobnych warunkach.

A. „Stabilizacja” reperów roboczych, oznaczenia
Podstawową cechą osnowy wysokościowej jest przynajmniej kilkudniowa (na czas pomiarów) trwałość tworzących ją reperów roboczych. Charakter wielu obiektów uniemożliwia klasyczną (farba, gwoździe) [4] stabilizację punktów. Na ryc. 1 zaprezentowano markery wykonane techniką sitodruku, kontrastowymi fosforyzującymi farbami na odblaskowej folii samoprzylepnej. Rycina 1a przedstawia marker stosowany na chodnikach i podłogach, służący do oznaczenia punktów osnowy wysokościowej i sytuacyjnej (farba czarna – folia odblaskowa żółta). Rycina 1b to marker używany w pozostałych sytuacjach – nalepiany na elewacjach, ścianach i elementach konstrukcyjnych (różowa farba fosforyzująca na białej folii odblaskowej). Na rycinie 1c przedstawiono dodatkowo marker wykonany na przezroczystej (transparentnej) folii stosowany do sygnalizacji punktów na szybach przy przenoszeniu punktów mierzonych zarówno na elewacji, jak i od wnętrza budynku. Do opisywania – numerowania – markerów trzeba stosować specjalne niezmywalne wodą pisaki do folii – grube, w czarnym kolorze. Markery z folii samoprzylepnej oprócz wielu zalet mają jedną wadę – są atrakcyjne dla dzieci. Jedyną metodą okazało się podarowanie młodym kolekcjonerom pełnego zestawu „nalepek”.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS