Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1995, Nr 6 (6) |


• Remigiusz Piotrowski w kwestii sposobu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego • Niwelatory cyfrowe - zestawienie • Mapy w projektowaniu autostrad • Pomiary wysokościowe w inwentaryzacjach architektonicznych • To widać z samolotu - numeryczne mapy tematyczne tworzone na podstawie interpretacji ...

powrót

Opracowanie redakcji

Niwelatory cyfrowe

Kolejny krok w automatyzacji pomiarów

Niwelatory cyfrowe pozwalają wykonywać pomiary szybko i ekonomicznie. Testy wykazują nawet 50% wzrost wydolności tych niwelatorów w stosunku do ich odpowiedników optycznych. Jedno przyciśnięcie klawisza sprawia, że po czterech sekundach wynik zostaje nie tylko wyświetlony, ale również zapisany w wewnętrznej pamięci.

Firma WILD (obecnie Leica) jako pierwsza wypuściła na rynek niwelatory cyfrowe, przy czym WILD NA2000 był niwelatorem technicznym, zaś WILD NA3000 – precyzyjnym. Obecnie, obok firmy Leica, niwelatory cyfrowe wytwarza też kilka innych firm, w tym znane na polskim rynku Topcon i Zeiss.

Użytkownicy niwelatorów cyfrowych podkreślają wygodę stosowania tego sprzętu. Wystarczy wycelować na łatę, ustawić ostrość i wcisnąć klawisz pomiarowy. Po 4 s pojawia się wynik, który może być jednocześnie automatycznie rejestrowany. Oznacza to, że obserwator nie ma szansy pomylić się przy odczycie, sekretarz na pewno nie popełni błędu przy zapisie, a dodatkowo człowiek zwolniony zostaje z konieczności wykonywania jakichkolwiek kontroli, ponieważ można je zlecić komputerowi pokładowemu niwelatora, który będzie sygnalizował ich obecność w momencie pojawienia.

Łata do niwelatora cyfrowego jest odmienna od łaty tradycyjnej, chociaż i z łata tradycyjną można nim pracować, osiągając
jednak znacznie gorsze wyniki. Podstawowa różnica polega na tym, że zamiast regularnego podziału na całej długości łata pokryta jest kodem kreskowym.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS