Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Kupujemy używany dalmierz
Bez instrumentu typu total station lub przynajmniej nasadki dalmierczej nie ma dzisiaj co marzyć o utrzymaniu się na rynku
GEODETA wiele uwagi poświęca nowoczesnym urządzeniom stosowanym w geodezji, wśród których jedno z ważniejszych miejsc zajmują tachimetry elektroniczne. Zdaję sobie sprawę z tego, że zakup nowego tachimetru elektronicznego jest często przedsięwzięciem zbyt kosztownym dla niewielkiej firmy świadczącej usługi geodezyjne. Jedyną alternatywą pozostaje wtedy zakup używanego instrumentu. Żeby nie okazało się to pozorną oszczędnością, należy być bardzo rozważnym, zarówno co do wyboru producenta, modelu, jak i konkretnego instrumentu. Celem tego artykułu jest przekazanie potencjalnemu nabywcy kilku uwag, które mogą przydać się podczas takich zakupów, i wskazanie zagrożeń, na które powinien zwrócić uwagę przy dokonywaniu transakcji.
Jako najwłaściwszy polecam oczywiście zakup nowego instrumentu u któregoś z oficjalnych przedstawicieli producentów zagranicznych w Polsce. Jeżeli jednak, Szanowny Czytelniku, zdecydowałeś się na zakup używanego sprzętu pomiarowego i będziesz przestrzegał opisanej niżej procedury, to masz dużą szansę, że będzie on Ci służył przez wiele lat.
1. Wybór producenta, modelu instrumentu i dystrybutora Kupując instrument używany pamiętaj, aby nie wybrać modelu zbyt starego. Jeżeli otrzymasz ofertę na konkretną markę i model, sprawdź, czy i kiedy zaprzestano jego produkcji. Wprawdzie większość producentów wytwarza części do danego modelu jeszcze dość długo, niemniej jednak radzimy zachować ostrożność przy zakupie instrumentu, którego produkcji zaprzestano ponad 5-7 lat temu. Gdyby zaszła potrzeba wymiany części już nieosiągalnej, cały wydatek pójdzie na marne.
Najtańszym rozwiązaniem jest zakup używanej nasadki dalmierczej i zamontowanie jej na posiadany teodolit. Jednakże warto rozważyć zakup droższego instrumentu, typu total station, z możliwością automatycznej rejestracji danych, zwłaszcza mając na uwadze gwałtowny rozwój technik mapy numerycznej. Większość używanych, i to nawet starszych typów tachimetrów elektronicznych, ma możliwość takiej rejestracji.
Jeżeli chodzi o firmę (dystrybutora), od której będziesz kupował instrument, bez względu na to, czy w Polsce czy za granicą, kieruj się opisanymi niżej kryteriami: gwarancją, serwisem i oczywiście jakością samego oferowanego przez nią sprzętu.
Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|