Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 1995, Nr 2 (2) |


• Geodeta (nie)uprawniony • Zakup używanego dalmierza • SIT w Łodzi • Tachimetry elektroniczne - zestawienie • Rola fotogrametrii w funkcjonowaniu systemów informacji przestrzennej

powrót

Ryszard Preuss

Rola fotogrametrii w funkcjonowaniu systemów informacji przestrzennej

1. Wprowadzenie
Systemy informacji przestrzennej służą do pozyskiwania, archiwizowania, przetwarzania i prezentowania danych, opisujących relacje pomiędzy obiektami świata rzeczywistego. Pod pojęciem GIS (Systemy Informacji Geograficznej) rozumiane są różnorodne organizacyjno-techniczne systemy służące do zarządzania gospodarką, planowania przestrzennego, ochrony środowiska itp.

W większości systemów GIS/LIS relacje przestrzenne pomiędzy obiektami są wyrażane w układzie współrzędnych płaskich XY. Tak zorganizowana baza danych jest fachowo określana jako baza typu 2D. W praktyce pełną bazę typu 3D tworzy się jedynie dla prac o charakterze inwentaryzacyjno-projektowym (np. dla prowadzenia budowy obiektów przemysłowych). Dla zadań wymagających trzeciego wymiaru najczęściej wykorzystywane są bazy typu 2D + 1D.
Przy tworzeniu i aktualizacji wymienionych typów baz danych, z powodzeniem stosowane są różnorodne technologie fotogrametryczne.

Fotogrametrię zaliczamy do metod teledetekcyjnych zajmujących się równocześnie rozpoznawaniem obiektów oraz określeniem ich lokalizacji. Zarejestrowane w sposób pośredni na zdjęciu lotniczym lub satelitarnym informacje o obiekcie są, poprzez interpretację i przetwarzanie geometryczne, zamieniane na interesującą nas wynikową postać informacji obiektowej. Współcześnie technologie fotogrametryczne bazują całkowicie na numerycznych metodach pomiaru i opracowaniach realizujących:
- aerotriangulację,
- pomiar DTM,
- stereodigitalizację,
- ortofotografię cyfrową.
O zakresie zastosowań poszczególnych metod decydują głównie takie czynniki jak:
- możliwości klasyfikacji obiektów przestrzennych,
- efektywność i niezawodność pozyskiwania,
- typ pozyskiwanych danych (wektorowe, rastrowe),
- dokładność pozyskiwanych danych.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS