Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2002, Nr 12 (91) |


• Czas na Galileo, czyli europejski system nawigacji satelitarnej, cz. I • Rewia tachimetrów – coraz więcej możliwości za te same pieniądze • ODGiK strażnikiem jakości – pisze Wojciech Tokarski • Działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. II • Skanowanie terenu laserem lotniczym ...

powrót

Tarek Zein tłumaczenie Jacek Rusiecki

Skanowanie terenu laserem lotniczym

LIDAR (LIght Detection And Ranging) to teledetekcyjna metoda pozyskiwania danych o rzeźbie terenu będąca kompilacją laserowego pomiaru odległości z kinematycznym pomiarem DGPS

Działanie systemu
Najważniejszym elementem LIDAR jest skaner laserowy montowany w luku podłogowym samolotu [patrz też GEODETA 2/99 – red.]. W regularnych odstępach czasu urządzenie to emituje promień pulsujący za sprawą bardzo szybkiej rotacji lustra skanera. Impuls lasera „czesze” teren prostopadle do kierunku lotu i pokrywa pomiarem obszar o szerokość do 700 m. Połączenie ruchu samolotu z oscylacją promienia lasera tworzy w terenie „zygzak” odbitych punktów (rys. 1). Promienie odbite od powierzchni terenu rejestrowane są przez układ optyczny skanera.
Ustawienie parametrów takich jak szerokość skanowanego pasa, częstotliwość sygnału i odległość pomiędzy skanowanymi liniami uzależniona jest od celu pomiaru. Zagęszczenie punktów pomiarowych można zmieniać, modyfikując szybkość lotu, kąt i częstotliwość skanowania.
Pozycja samolotu określana jest za pomocą pomiaru DGPS i INS (inercjalny system nawigacyjny rejestrującego przyspieszenie i kąt pochylenia samolotu wzdłuż trzech osi), które pozwalają na obliczenie współrzędnych każdego zeskanowanego punktu z dokładnością rzędu 10 cm. W system wbudowana jest kamera wideo rejestrująca w czasie pomiaru obraz skanowanego terenu, co umożliwia późniejszą filtrację danych i interpretację wyników.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS