Bogdan Grzechnik
Geodeta na drodze
Nabywanie gruntów pod inwestycje liniowe. Dla ujednolicenia i usprawnienia postępowania związanego z obsługą geodezyjno-prawną autostrad (oraz innych inwestycji liniowych) powinien zostać opracowany i wydany odpowiedni standard zawodowy. Należałoby także zlikwidować obowiązek wydawania w takich przypadkach decyzji podziałowych, bowiem uparty przeciwnik inwestycji może ją torpedować przez blisko 2 lata – odwołując się od decyzji podziałowej oraz następne 2 lata – od decyzji wywłaszczeniowej.
|
Dobra znajomość procedur związanych z nabywaniem gruntów pod inwestycje liniowe ułatwia geodecie pracę i przyspiesza proces inwestycyjny. Wieloletnie doświadczenia zdobyte przy nabywaniu nieruchomości pod drogi szybkiego ruchu (ostatnio dla obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej) pozwalają mi na usystematyzowanie całego procesu i przedstawienie jego kolejnych kroków. Jednocześnie spróbuję zaadaptować tę wiedzę do nieco odmiennej, ale w podstawowych modułach podobnej sytuacji, jaką jest nabywanie nieruchomości pod autostrady (różnica wynika głównie z uregulowań ustawy z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych, której celem było prawdopodobnie uproszczenie i przyspieszenie postępowania).
Sposoby negocjacji Z moich doświadczeń wynika, że najskuteczniejszym sposobem negocjacji jest tryb postępowania częściowo pokazany w tabelach na kolejnych stronach. Kilka elementów zasługuje jednak na szczególne podkreślenie: 1. Zalecane jest przekazanie wszystkim właścicielom nieruchomości konkretnych pisemnych ofert nabycia części ich nieruchomości. 2. Zebrania ogólne (najlepiej w grupach mniej więcej po 100 osób) w pierwszej części powinny być poświęcone na przekazanie szczegółowych informacji o projektowanej inwestycji, uzasadnienie proponowanych cen i przyjętego trybu postępowania, podanie terminów zawarcia aktów notarialnych, sposobu wypłaty należności itp. W drugiej części każdego spotkania przeprowadzone powinny być rozmowy indywidualne z właścicielami nieruchomości, w czasie których sprawdzane są wszystkie dokumenty własności, dokumenty tożsamości, ustalone naniesienia na działkach do ewentualnej wyceny, służebności gruntowe lub osobiste, hipoteki itd. Właściciele zgłaszają swoje życzenia, a przedstawiciel inwestora uwzględnia je lub pozostawia jako rozbieżności do dalszych negocjacji. Z rozmów tych spisywany jest protokół. 3. Do następnego etapu negocjacji pozostają sprawy najbardziej skomplikowane (budynki do rozbiórki, zapewnienie dojazdów, plantacje wieloletnie, lasy itp.). Po wykonaniu niezbędnych wycen przedstawiciel inwestora ponownie spotyka się z zainteresowanymi, prowadząc dalsze negocjacje aż do pozytywnego zakończenia rozmów i podpisania protokołu.
Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY
powrót
|