Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2002, Nr 10 (89) |


• Katastralne gadanie, czyli X konferencja w Kaliszu • Osobliwości polskiego katastru oraz problemy jego modernizacji • Targi GEA 2002 • GPS-y dla zawodowców – przegląd odbiorników zapewniających geodezyjną dokładność • MicroStation Descartes V8 • Od pikiety do cyfrowego modelu terenu • Ceny w ...

powrót

Sebastian Różycki

Mapa w telefonie

Udostępnianie danych przestrzennych drogą bezprzewodową. Większość z nas nie rozstaje się z telefonem komórkowym, pagerem, organizerem (notatnikiem elektronicznym) czy palmtopem. I coraz częściej odchodzimy od wykorzystywania tych urządzeń w sposób zgodny z ich pierwotnym przeznaczeniem (komunikacja głosowa czy gromadzenie danych osobistych) na rzecz dostępu do coraz szerszych usług. Przykładem może być bezpośredni dostęp z telefonu komórkowego do specjalnie przygotowanych stron internetowych.

Do tego celu stworzono WAP (Wireless Application Protocol) – standard obsługi urządzeń bezprzewodowych zintegrowanych z internetem. Technologia została opracowana w 1998 roku przez wielkie firmy telekomunikacyjne, operatorów sieci telefonicznych, producentów oprogramowania oraz telefonów komórkowych zrzeszonych w WAP Forum. Celem było ułatwienie użytkownikom urządzeń przenośnych dostępu do informacji i usług.
Obecnie coraz więcej stron internetowych jest dostępnych poprzez WAP. Możemy czytać wiadomości prasowe, sprawdzać stan swoich składek emerytalnych, kontrolować notowania na giełdzie, obsługiwać rachunki w banku. Na razie serwisy te oferują jedynie dostęp do krótkich informacji i prostej grafiki. Jest to spowodowane ograniczeniami zarówno telefonów komórkowych, jak i transferu danych poprzez sieci operatorów telefonii komórkowej. Najnowsze technologie, takie jak GPRS (General Packet Radio Service) czy głośna ostatnio UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systems), pozwolą zwiększyć przepustowość (GSM – 9,6 kBps, UMTS – 2MBps).
Najczęściej korzystanie z usług WAP odbywa się na zasadzie zwykłego połączenia z internetem i z reguły jest kosztowne. Możliwy jest także dostęp poprzez GPRS (teoretycznie prędkość transferu danych wynosi tu 115 kBps). Wielką zaletą GPRS-u jest to, że użytkownik nie płaci za czas połączenia, a jedynie za ilość pobranych danych (sierpień 2002: 25 groszy za 10 kB).

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS