Marek Majewski
Od pikiety do cyfrowego modelu terenu
Autodesk Map 5 i Autodesk Land Desktop 3. Funkcje importu i eksportu map oraz zarządzanie danymi w nich zawartymi są bardzo istotne dla wszystkich wykorzystujących te mapy i dane (funkcje takie oferuje program Autodesk Map 5). Natomiast dla tych, którzy mapy tworzą, bardzo ważne są różne narzędzia usprawniające ten proces. Weźmy dla przykładu możliwość wczytywania koordynat punktów z plików tekstowych lub nawet bezpośrednio z instrumentów pomiarowych i użycia ich w projekcie – tu pomocny będzie Autodesk Land Desktop 3.
|
Mapa to tylko pozornie zbiór punktów i linii składających się na grafikę odzwierciedlającą obiekty powierzchniowe, liniowe i punktowe. Gołym okiem widać na mapie działki, budynki, parkingi, drogi, linie uzbrojenia technicznego terenu, studzienki, hydranty itp. oraz ich opisy. Grafika tworząca praktycznie treść mapy jest bardzo istotna, ale równie ważne są te dane zawarte w mapie, których nie widać. O wartości mapy stanowią bazy danych dołączone do obiektów, a pozwalające na łatwe i szybkie przeszukiwanie zasobów mapowych, przeprowadzanie analiz topologicznych oraz formułowanie wszelkiego rodzaju zapytań dotyczących obiektów znajdujących się na mapach. Sprawdźmy, jak w pozyskiwaniu, tworzeniu i zarządzaniu danymi skojarzonymi z mapą sprawdza się Autodesk Map 5 – jeden z trzech programów wchodzących w skład pakietu Autodesk Map Series.
Import i eksport danych Autodesk Map 5 jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi systemami GIS firmy Autodesk, co pozwala na pobranie danych z map utworzonych w programach AutoCAD, Autodesk Map, Autodesk MapGuide czy Autodesk Land Desktop. Ponadto program zapewnia automatyczny import i eksport map w postaci grafiki połączonej z danymi opisowymi z programów ArcInfo, ArcView, MapInfo i MicroStation. Można dodatkowo ustalić, w jaki sposób warstwy importowanej mapy zostaną przekonwertowane na warstwy w nowym rysunku i które dane opisowe zostaną zaimportowane do bazy danych Autodesk Map. W razie potrzeby można przetransformować importowaną mapę z jednego układu współrzędnych na drugi, zdefiniowany w nowym projekcie. Wszystkie te ustawienia można zapisać w pliku w celu ponownego użycia. Import map z systemów nie zawierających atrybutów lub ze zwektoryzowanych plików rastrowych jest również możliwy, choćby poprzez format DWG czy DXF, ale do tak powstałej mapy nie będą dołączone dane opisowe. Musimy ją poddać mechanizmom edycyjnym i utworzyć bazę danych skojarzonych z rysunkiem.
Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY
powrót
|