Krzysztof Trzaskulski
MicroStation Descartes V8
Oprogramowanie to jest kompleksowym rozwiązaniem dla projektów geoinżynieryjnych wykorzystujących w procesach wektoryzacji i wizualizacji skanowane materiały (mapy, szkice, zdjęcia lotnicze, satelitarne itp.). Używane jest na całym świecie m.in. w inżynierii lądowej, projektowaniu dróg i mostów, fotogrametrii, planowaniu przestrzennym, urbanistyce i telekomunikacji.
MicroStation Descartes udostępnia szybkie i wydajne narzędzia do obróbki plików rastrowych, w tym do kalibracji, skalowania, tworzenia mozaiki, nakładania rastra na trójwymiarowy model terenu, poprawiania jakości oraz usuwania uszkodzeń. Dodatkowo umożliwia korzystanie z wbudowanego modułu OCR do rozpoznawania tekstu (rys. 2) oraz zaawansowanych narzędzi do wektoryzacji (manualnej, automatycznej i półautomatycznej), w tym do automatyzacji konwersji symboli zawartych w grafice.
Konwersje i transformacje Efektem działania narzędzi wektoryzacji jest topologiczny materiał wektorowy gotowy do zastosowania w zaawansowanych systemach geoinżynieryjnych – w miejscu przecięcia linii rastrowych wstawiany jest węzeł, który staje się początkiem kreślonych elementów wektorowych (rys. 3). Możliwa jest również konwersja w drugą stronę – grafiki wektorowej do postaci rastrowej, a efektem działania dowolnych znanych z MicroStation narzędzi kreślenia mogą być elementy rastrowe. MicroStation Descartes zawiera wiele narzędzi do umieszczania rastrów w odpowiednich współrzędnych układu odniesienia: od poziomowania grafiki przez jej rozpinanie na punktach o znanych współrzędnych aż po korekcję błędów mechanizmami kalibracji. W zależności od rodzaju zniekształceń możemy korzystać z różnych algorytmów (m.in. transformacja Helmerta, przez podobieństwo, afiniczna, wielomianowa). Definiowanie punktów kontrolnych odbywa się zgodnie z zasadami WYSIWYG (otrzymujesz to, co widzisz), co pozwala wzrokowo w pełni kontrolować proces kalibracji. Ciekawe, że możliwa jest również kalibracja w drugą stronę – grafiki wektorowej w stosunku do rastra, z pełną kontrolą parametrów i atrybutów poszczególnych elementów wektorowych.
Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY
powrót
|