Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2002, Nr 10 (89) |


• Katastralne gadanie, czyli X konferencja w Kaliszu • Osobliwości polskiego katastru oraz problemy jego modernizacji • Targi GEA 2002 • GPS-y dla zawodowców – przegląd odbiorników zapewniających geodezyjną dokładność • MicroStation Descartes V8 • Od pikiety do cyfrowego modelu terenu • Ceny w ...

powrót

redakcja

GPS-y dla zawodowców

Odbiorniki oferowane na polskim rynku. W tak zwanym cywilizowanym świecie technika GPS jest w ciągłej ofensywie. Firmy produkujące w technologii ŚM komponenty do tworzenia zestawów GPS oferują coraz mniejsze odbiorniki, zużywające minimalną ilość energii i zapewniające coraz większą precyzję.

I tak na przykład Mini-Receiver Trimble’a (do wbudowania w palmtopach, telefonach komórkowych i podobnych mobilnych urządzeniach) ma wymiary 26 x 26 mm i 6 mm grubości, a Macro-Receiver szwajcarskiej firmy Thalwil, wbrew swej nazwie, przy podobnych wymiarach jest o połowę cieńszy.
Wyraźnemu zmniejszeniu uległy nie tylko same odbiorniki, ale i anteny. Znika dotychczasowa zmora wszelkich pomiarów w terenie, czyli kable łączące odbiornik z anteną, Źródłem zasilania i rejestratorem. Odchodzą one w przeszłość dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth oraz integrowaniu poszczególnych elementów w jednej obudowie. Powoli standardem w odbiornikach przeznaczonych do zastosowań geodezyjnych staje się modem do transmisji radiowej pozwalający na korzystanie z techniki RTK.
Miniaturyzacja i coraz niższe ceny umożliwiły wykreowanie przez technologię GPS najszybciej rozwijającego się w tej chwili na Zachodzie rynku tzw. usług (serwisów) lokalizacyjnych (LBS). W szeroko pojętej geodezji nadszedł z kolei czas na powszechne zastosowanie GPS-ów we wszelkiego typu opracowaniach gisowskich. Coraz częściej można też spotkać odbiorniki satelitarne na wielkich obiektach budowlanych. W klasycznych pomiarach osnów GPS dość dawno wyparł już tradycyjne metody.
W Polskiej geodezji technologia ta, mimo stałego rozwoju, nie zanotowała dotychczas spektakularnego wzrostu zainteresowania ze strony przeciętnego użytkownika. Poza osnowami, w pomiarach których wyspecjalizowało się kilka firm i uczelni, nie widać zwiększonego popytu ze strony wykonawstwa geodezyjnego na instrumenty zarówno precyzyjne, jak i te o submetrowej dokładności przeznaczone dla GIS. W dalszym ciągu barierą są wysokie ceny, słaba znajomość tej technologii i spóźnione wprowadzanie nowych pomysłów do praktyki. W Niemczech odchodzi się powoli od ciągłego odnawiania punktów osnowy geodezyjnej III klasy, wychodząc z założenia, że powtarzane co kilka lat zakopywanie betonowych słupków poligonizacji nie ma sensu, skoro istnieje sieć stacji referencyjnych SAPOS. Wielką szansą na upowszechnienie GPS wśród naszych firm będzie uruchomiana wkrótce (na razie tylko na obszarze woj. śląskiego) sieć stacji referencyjnych (ASG-PL). Przed geodetami pracującymi na tym terenie otwierają się zupełnie nowe możliwości.
Na kolejnych stronach przedstawiamy odbiorniki GPS sześciu firm specjalizujących się w ich produkcji i obecnych na naszym rynku. Spośród 24 prezentowanych modeli (jest to tylko część oferty) z pewnością będzie co wybrać.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS